نقش افرینان امروز سازندگان فردابخشنامه اعزام نمایندگان مجلس دانش آموزی جهت دیدار مقام معظم رهبری (مدظله العالی)

[ ٢٧ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

 

 

Posted on ژوئن 24, 2012

 

برنامه‌های غنی سازی اوقات فراغت باید در راستای شکوفایی برخی استعدادهای نهفته دانش آموزان باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مرکزی، "علی رضا هدایتی" در نخستین جلسه غنی سازی اوقات فراغت زرندیه، افزود: اوقات بیکاری فرصت ارزشمندی برای بازیابی و کشف استعدادهای نهفته انسان و یا شناسایی توانمندی هایی از ذهن، روح و جسم است.

وی از مسوولان خواست تا از ظرفیت‌های مختلف شهرستان در راستای تامین اوقات فراغت مطلوب برای دانش‌آموزان با رویکرد تربیتی، آموزشی، تقویتی، فرهنگی، دینی، تفریحی و فناوری اطلاعات و ارایه برنامه جامع استفاده کنند.

او افزود: علاوه بر نیازسنجی باید از کاستی‌ها و توانمندی‌های سال گذشته استفاده شود تا در پایان کلاسهای اوقات فراغت بتوانیم گامی در جهت ارتقا آگاهی دانش آموزان در ابعاد مختلف برداریم.

هدایتی تصریح کرد: چگونگی سپری کردن اوقات فراغت، باید به صورت علمی مورد ارزیابی قرار گیرد و برنامه‌های متنوع برای دانش آموزان پیش‌بینی شود زیرا با برنامه‌ریزی صحیح در بحث اوقات فراغت می توان ساختار جامعه و فرهنگ را برای دانش آموزان غنی تر کرد.

وی خاطر نشان کرد: پرداختن به فعالیت‌های ورزشی، هنر، آموزش قرآن، احکام و برنامه های تحکیم خانواده، باید در اولویت این برنامه ها قرار گیرد.

در ادامه این جلسه به اطلاع‌رسانی در جهت برگزرای غنی سازی اوقات فراغت در شهرستان تاکید و مقرر شد سه کارشناس در بخش‌های ورزشی، فرهنگی و مذهبی، کیفیت اجرای برنامه‌های اوقات فراغت در این شهرستان را مورد ارزیابی قرار دهند.

[ ٢٧ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

نسخه چاپیارسال به دوستان شهردار ورامین:دانش‌آموزان امیدهای آینده کشور در فتح قله‌های دانش هستند

خبرگزاری فارس: شهردار ورامین گفت: تلاش برای ارتقا و گسترش دانش و دانایی، یکی از ضروریات انکارناپذیر رسیدن کشور به سطح بالای علمی در جهان امروز است.

خبرگزاری فارس: دانش‌آموزان امیدهای آینده کشور در فتح قله‌های دانش هستند

رضا کارخانه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در جنوب استان تهران تصریح کرد: شهرداری ورامین با حمایت و تشویق از فرزندان ممتاز کارکنان خود، درصدد است شرایطی را مهیا کند تا علاوه بر شادابی و نشاط جوانی، هر یک از دانش آموزان بتوانند با تحصیل علم و دانش بیشتر، فردی مفید و موثر برای جامعه خود باشند.

شهردار ورامین ضمن ابراز مسرت از موفقیت فرزندان دانش‌آموز ممتاز کارکنان این شهرداری در امر تعلیم و تربیت خاطرنشان کرد: حال که دانش‌آموزان ممتاز با توکل به خداوند متعال و پیروی از رهنمودهای حکیمانه قرآن کریم و بهره‌گیری از استعداد و تلاش بی‌شائبه خود، توفیق موفقیت را در سال تحصیلی 91-90 در مقاطع ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و دانشگاه را به دست آورده‌اند، ضمن عرض تبریک و تهنیت صمیمانه، آرزومندم با بهرهگیری از دستورات قرآن کریم و فرمایشات معصومین (ع)، سال تحصیلی جدید را به خوبی آغاز کنند و شاهد روزهای روشن و درخشانی برای همه آنها با شیم.

کارخانه در پایان یادآور شد: براساس سنت حسنه سال‌های گذشته، امسال نیز با پیشنهاد معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری و تصویب شورای اسلامی شهر ورامین، از پرسنل، همسر و فرزندان محصل آنان که حدنصاب امتیاز لازم را در مقاطع مختلف تحصیلی کسب کرده بودند با هدیه مالی ویژه تقدیر شد.

[ ۱٤ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۳:٢٠ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

فرمانده انتظامی کرمان تأکید کرداثرات مطلوب انضباط اجتماعی دانش‌آموزان بر جامعه

خبرگزاری فارس: فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: فرهنگ‌سازی در زمینه انضباط اجتماعی و انضباط‌ پذیری در دانش‌آموزان ضروری است، زیرا این امر اثرات مطلوبی در آینده آن‌ها و جامعه بر جای می‌گذارد.

خبرگزاری فارس: اثرات مطلوب انضباط اجتماعی دانش‌آموزان بر جامعه

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، سردار حسین چناریان در جلسه شورای سیاست‌گذاری آموزش و پرورش و نیروی انتظامی اظهار داشت: توجه به انضباط و انضباط پذیری و فرهنگ‌سازی در بین دانش‌آموزان و توسعه آن می‌تواند اثرات مطلوبی در آینده دانش‌آموزان و جامعه بر جای گذارد.

وی از آموزش همیاران پلیس گفت و افزود: با هدفمند کردن فعالیت‌ها و برنامه‌ها می‌‌توان میزان نظم و نظم‌پذیری و توسعه آن در جامعه را گسترش داد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان نیز در این نشست تعامل و همکاری با نهادهای فرهنگی استان و دیگر نهادها را از برنامه‌های مهم این اداره کل خواند و گفت: فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن این امر مهم مورد توجه قرار گرفته است.

ابراهیم شیخ‌بهائی فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی مشترک نیروی انتظامی با آموزش و پرورش در زمینه نهادینه کردن نظم و انضباط قانون و سرویس‌دهی به دانش‌آموزان را با اهمیت برشمرد و افزود: این فرهنگ مهم و تأثیرگذار باید از دوران کودکی که در واقع زمان ورود دانش‌آموزان به مدرسه است، تقویت شود تا شاهد تحقق آن در آینده باشیم.

وی با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید و اجرای نظام آموزشی 3-3-6 بر آمادگی آموزش و پرورش استان کرمان در نهادینه کردن این فرهنگ تأکید کرد و ابراز داشت: مجموعه تعلیم و تربیت استان از طرح‌ها و برنامه‌هایی که در این زمینه صورت گیرد، حمایت می‌کند.

به گزارش فارس در این نشست که با حضور نمایندگان بخش‌های مختلف فرماندهی انتظامی و آموزش و پرورش همراه بود، بازگشایی مدارس و ترافیک مربوط به آن، سرویس مدارس، بازدید دانش‌آموزان از مراکز انتظامی و ... مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

[ ۱٤ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۳:۱۸ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

 

      نقش آموزش و پرورش در تبیین اهداف استفاده ازکالاهای ایرانی وتولیدات ملی در بین دانش آموزان و خانواده ها اساسی و بسیار موثر است. دانش آموزان نیز می توانند با آشنا کردن خانواده ها با مزایای آن نقش اساسی در موفقیت این امر مهم داشته باشند. مجموعه ی آموزش پرورش اعم از مدیران، معلمان و دانش آموزان همچنین می توانند مسوولان را در اجرای موفق این امر همراهی و کمک کنند.مسلماً همراهی کردن دانش آموزان و خانواده ی آنان موجب تسهیل در اجرای این سند در جامعه خواهند شد.معلمان به عنوان مرجع عمومی مردم با ایفای نقش فرهنگ سازی و اطلاع رسانی خود می توانند موجبات موفقیت این فرهنگ را فراهم کنند.چنانچه آگاه سازی دانش آموزان به عنوان نسل آینده ی کشور  با حساسیت پیگیری شود.واهمیت استفاده ازکالاهای داخلی وتولیدات ملی وهمچنین حمایت ازسرمایه های ملی وداخلی برای آنهاتبیین وتفهیم شود قدم بزرگی را در اصلاح اقتصاد کشور برمی داریم.دانش آموزان قشر بزرگی از جامعه را تشکیل می دهند که به صورت مستقیم و غیرمستقیم تأثیر به سزایی را در چرخه های اصلی کشور مانند صنعت، اقتصاد ، فرهنگ و علم دارند. اگر تولیدات کشوربه صورت مناسب در اختیار دانش آموزان  قرار بگیرد و انگیزه ی کار و فعالیت در آن ها ایجاد شود، آن ها می توانند با ابتکارات و نوآوری های خود قدمی در راه خدمت به کشور و ملت بردارند.‏‎ ‎

    ازجمله اقدامات لازم برای به کارگیری فرهنگ مصرف کالاوتولیدات داخلی در سطح ملی ، بسترسازی است . ویکی از مهمترین جنبه های آن ، ایجاد فرهنگ اصلاح مصرف است .

    بستر فرهنگی ، به عنوان عاملی زیربنایی ، و یاحتی مبنا و اساس سایر بسترهای لازم برای تغیرنگرش مصرف مستلزم تحولات عمیقی در شناخت ،باورها، حقوق ، آداب و رسوم و اخلاق یک ملت است .

      ازبین وزارتخانه ها و سازمان های متولی امور آموزشی و فرهنگی (مانند : آموزش و پرورش، آموزش عالی و تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات، صدا و سیما و رسانه ها و شهرداری و امثال آن ها) ازانجاکهآموزش وپرورش متولی موضوع مهم فرهنگ سازی عمومی شناخته می شود؛ در صورتی که به این امر به عنوان امری حیاتی و راهگشا در امور کشور بنگرد و برنامه های کاری خود را برای سال جاری و سالهای آتی هماهنگ با سیاستهای عالی متولیان و فعالان امور اقتصادی و تولیدی کشور تنظیم نماید و به مقوله فرهنگ سازی بنیادین حرمت و اهمیت  کار و تلاش مولد، قانون مداری، هم نوایی علم و عمل، سرمایه و سرمایه گذاری، فعالیت تولیدی (صنعتی، معدنی، کشاورزی) به صورت جدی ورود نماید به طوری که کودکان از دوره دبستان و دانش آموزی از آموزش های کاربردی بهره مند شوند و عامه مردم نیزاطلاعات لازم را از طریق آموزش های مستقیم و غیر مستقیم با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های نهفته در آثار هنری و سمعی و بصری قابل ارائه در فرهنگسراها، اماکن فرهنگی و هنری، سینما، تئاتر، رادیو، تلویزیون، جراید و پایگاههای اینترنتی و نظایر آنها فرا گیرند.      

سخن پایانی :

      توفیق عمل این گروه در این است که عموم مردم از سال جاری به بعدد به این اصول مهم توجیه و معتقد و عامل شوند که تولید ملّی باید به افتخار ملّی بدل شود و افتخار هر کس در داشتن مهارت و جوهره کار وتلاش و ایجاد ثروت و به کار گیری آن در جهت توسعه ملّی وحمایت واستفاده ازسرمایه ملی از طریق فعالیت های مولّد اقتصادی و نه در تن پروری و بیکاره گی و مصرف گرایی و قانون گریزی و واسطه گری ضد تولید و اشتغال به فعالیتهای مخرّب اقتصادی و شعارزدگی است.  ماحصل اقدامات باید به این تفکر ختم شود که هر شخصی در هر مرحله و جایگاهی چه خدمت و اقدامی نسبت به ارتقای اقتصاد کشور به انجام میرساند.

       اگر از دید فرهنگی به زندگی و هستی بنگریم ، زندگی یک" مبارزه  مداوم " بین دیدگاههای« ثابت و ایده های نوین »است ، لذا نوآوری فرهنگی  با چالش و مقاومت محافظه کارانه مواجه میشود و بهره مندی از "نیروی  ذهنی و تفکر خلاق " نقش تعیین کننده در این میان دارد . البته الگوهای ذهنی ما غالبا  به سمت الگو گیری سوق داده میشود و از اینرو در مباحث فرهنگی سخن ار "تاثیر سازی فرهنگی با تساهل و تسامح " هم مطرح میشود . ولی آنچه مهم است الگوهای ذهنی مبتنی بر ارزشها ، باورها ی اعتقادی و یا در مقابل الگوهای ذهنی مبتنی براحساسات و کلیشه ها و ساختارهای مشخصی است که اوج تکامل ذهنیش "هوش عاطفی " هم نام میگیرد ، آنچه اهمیت دارد نقطه تعادلی است که اوج تکامل ذهنیش "هوش هیجانی " است  و بر تکامل خلاقیت و نوآوری و شکستن احساسات و کلیشه ها و ساختارها تاکید دارد . در هر دو صورت تفکر فرهنگ ساز است  اما  مورد اخر " تفکر واگرایی است که به "توسعه فرهنگی مبتنی بر نوآوری " میانجامد .

به امید ایرانی آبادتر وپیشرو                                                   

منابع و ماخذ  :

1-    مدیریت تولیدومصارف- تالیف دکتر محمود محمدیان - انتشارات حروفیه- تهران - چاپ سوم 1385

۲- گلستان هاشمی، مهدی . اقتصادوفرهنگ. اصفهان . جهاد دانشگاهی واحد صنعتی  اصفهان .1382

۳-پناهی، محمود. فرهنگ(تعاریف، نظریات، الگوها) . شرکت پردیس. 13۷۵

۴-سونیا تیونگ . ملیتو . اس سالازار . مقدمه ای بر کارافرینی . ترجمه : سیامک نطاق.سازمان بهره وری . نشربصیر.1378

 ۵ - اکبری ، کرامت الله ، نقش نظام آموزشی ـ پژوهشی در توسعه تولیدات ملی ، مجموعه مقالات تولیدات ملی و فن آوری های اطلاعات پیشرفته، 1380 .

۶- کوراتکو ،دانلد اف و هاجتس . ریچارد ام .نگرشی معاصر بر تولیدات داخلی.ج1، ترجمه: ابراهیم عامل محرابی .1383 . دانشگاه فردوسی مشهد

۷-وبستر، فرانک،"نظریه‌های جامعه اطلاعاتی"، مترجم اسماعیل قدیمی،، نشر قصیده سرا، 1380

۸-نواز شریف، محمد،" مدیریت انتقال و توسعه تکنولوژی"، برنامه و توسعه. مترجم رشید اصلانی، سازمان مدیریت و برنامه­ریزی، نشریه شماره 24 ، تهران، ‌1367.

     سایتها :

http://farsi.khamenei.ir/speech-content     -۱

http://www.farsnews.com

  Neural  languagestic  planning -۳

dynamic culture-innovation -۴

 (Work motivation) -5

[ ۱٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۸:۳٧ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

 

می‌دانیم که مسئله فرهنگ سازی برای حمایت ازتولیدوسرمایه داخلی کشور ، تاکنون به طور ریشه‌ای کالبد شکافی نشده و در مدارس، خانواده ها و نهادهای فرهنگی، آن طوری که شایسته نظام اسلامی ایران است، این مسئله مورد بررسی موشکافانه‌ قرار نگرفته است. هرچند که در سال‌های اخیر در صدا و سیما، فیلم‌ها و سریال‌های متعددی با هدف شناساندن هر چه بیشتر این این موضوع در جامعه و بین اقشار مختلف ،به ویژه خانواده ها، نسل جوان ودانش آموزان،ساخته شده‌است، ولی نویسنده معتقد است که، این فیلم‌ها برای گروهی که آنها را می‌بینند، ممکن است دارای جذابیت باشد، ولی برای بسیاری از مردم جاذبه‌ی خاصی را ندارد. هر چند که مضمون این برنامه‌ها و پیام‌هایی که قصد انتقال آن را به مخاطبین خود دارند ،عموماً موضوع حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی رادریین همه آحاد جامعه از جمله مردم، خانواده ها و مسئولان با عرق ملی و مذهبی مطرح می نماید ، اما چون ماهیت اغلب آنها، شعار گونه و فاقد جذابیت‌های هنری است و بعضاً فیلم نامه‌های ضعیفی نیز دارند، اثر تبلیغاتی را که منتظر آن هستیم رابه همراه ندارند. آن اثرملحوظ نظرومثمرثمر دربین مخاطبین، تأثیری است که پس از دیدن این فلیم‌ها ،مخاطب به ارجحیت دادن کالای ایرانی و داخلی برتولیدات خارجی منجرشود، به گونه ای که خرید و استفاده از کالای ایرانی که حاصل دسترنج جوانان ایرانی است، ارزش محسوب شود، و خود را متعهد سازد تا آن را خریداری ننماید. علی رغم اینکه بعضی ازمردم بر این عقیده وباورند که استفاده ازکالاهی خارجی بامارک های معروف، گاهی ،اثرات نسبی ومختصری درافزایش رفاه ، در جامعه به دنبال دارد [1] ولی ازمنظربزرگان به هدردادن سرمایه ملی وعدم استفاده ازتولیدات ساخت داخل، ضربه ای به اقتصاد و هویت ملی کشور است [2] و می‌توان گفت در بسیاری از مواقع ضربه‌های غیرقابل جبرانی را در ابعاد مختلف، بر بدنه‌ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه وارد می نماید. بنابراین لازم است برای مقابله با آن تدابیر راهبردی و استراتژیکی را اتخاذ نمود که مسلماً فرهنگ سازی وآموزش و آگاهی دادن به خانواده ها ودانش‌آموزان ، می‌تواند نقش مهمی را در برخورد با این پدیده ایفاء نماید. و معلمان به عنوان پیشقراولان این مجموعه ،که در خط مقدم این جبهه قرار دارند، می‌توانند به عنوان عناصر اصلی و کلیدی، به آشنایی هر چه بیشتر نوجوانان با این پدیده مبادرت ورزند و آنها را برای داشتن یک اقتصاد کارا، فعال و بدون مشکل و دغدغه تربیت و آماده نمایند.

[ ۱٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۸:۳٤ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

باید اذعان کرد ،نقش مهم و تاثیر گذار آموزش و پرورش در فرهنگسازی شعار امسال و اصلاح فرهنگ غرب زدگی بسیار حائز اهمیت بوده که آموزش و پرورش با در اختیار داشتن 14 میلیون نفر از جمعیت کشور که معادل یک چهارم کل جمعیت است می تواند در تبیین الگوی استفاده از کالاهای ایرانی و اصلاح فرهنگ بیگانه تاثیر فراوانی داشته باشد.واز منظر فرهنگ‌سازی، نقش معلمان و عوامل آموزش و پرورش به عنوان نقش یک مرجعیت حائز اهمیت است به طوری که معلمان می‌توانند هم دانش‌آموزان و هم طبقات دیگر جامعه را درست و دقیق از محتوا و اصالت این پیام آشنا کنند. نقش آموزش و پرورش را در فرهنگ سازی و مدیریت مصرف باید مهم شمردچرا که تغییر فرهنگ مصرف با مدیریت آموزش و پرورش و همکاری دانش آموزان امکان پذیر است.

[ ۱٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۸:۳۳ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

 

سوالات پیشنهادی در مصاحبه با دانش آموز نخبه

1-رمز موفقیت شما در چیست؟

2-مسئولیت یک دانش آموز نخبه در برابر جامعه در شرایط فعلی کشور چیست؟

3-مسئولیت یک دانش آموز نخبه در تحقق شعار سال ،حمایت از تولید ملی چیست؟

4-چه فعالیتی می توانید در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی انجام دهید؟

5-دلیل انتخاب به عنوان دانش آموز نخبه؟

6-نقش دانش آموزان در اقتصاد مقاومتی چیست؟

7-تحقق اقتصاد مقاومتی چگونه میسر است ؟کاهش مصرف؟اسراف نکردن؟استفاده از کالای داخلی؟استفاده حداکثری از امکانات ولوازم در اختیار؟ترویج فرهنگ استفاده از کالای داخلی؟افزایش بهره وری؟ابداع واختراع؟ یا...

موضوع : مصاحبه با دانش آموزان نخبه، مخترع،مبتکروکارآفرین           مورخ : 13/06/91

     نام : فاطمه

     نام خانوادگی : جعفری        

ج1- کمکهای خانواده،توکل به خدا وتلاش خودم

ج2- وفادار بودن به کشور وبکار بستن تمام تلاش خود تا بتواند کشور خود را به آن اوج قله سربلندی برساند .

ج3- استفاده از وسایل ساخت ایران، حمایت ازکشورمان وتلاش برای تحقق به این شعار

ج4- از نظرعلمی بتوان پیشرفت کرد وسعی کنیم از تولیدات داخلی خود استفاده کنیم .

ج5- تحصیل درمدرسه تیزهوشان - کسب رتبه 275 کشوری کنکور

ج6- سعی کنند ازتولیدات ایرانی استفاده کنند ودر پروژه های علمی ازیکدیگر حمایت کنند .

ج7- استفاده حداکثری از امکانات ولوازم موجود- حمایت ازمخترعین ودرنتیجه افزایش اختراعات - استفاده از

      کالاهای داخلی

 

 

 

[ ۱٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۸:۳۱ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

نامگذاری سال‌ها توسط رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله خامنه‌ای، رسمی نیکو است که به صورت هدفمند از سوی ایشان برای حل مشکلات اساسی ایران، بنا نهاده شده است. اگر در سال‌های نخست، سال‌ها بیشتر از روی مناسبت‌های مذهبی و به نام امام علی (ع) یا پیامبر اعظم مزین شدند، اما با تدبیر رهبری، اسامی کاربردی برای سال‌های اخیر اعلام شدند تا امسال که به نام تولید ملی نامگذاری شده است.

 

حمایت از تولید ملی، بخش نخست نام سال ۱۳۹۱ است. سالی که اگر در راستای نامگذاری‌اش به پیش رود، در پایان نتایج بسیار خوبی را برای ایران به دنبال خواهد داشت. اما برای تحقق این نتیجه چه کار باید کرد؟ اگر چه پاسخ گویی به این سوال خوب در حد و اندازه استراتژیست‌های بزرگ و اساتید دانشگاه و مدیران عالی رتبه است اما من نیز به سهم خودم و به اندازه فهمم باید به این سوال جواب بدهم تا بتوانم در راهی که رهبر انقلاب مشخص کرده است، قدم بردارم. به همین خاطر پیشنهادهای زیر را برای تحقق اهداف سال حمایت از تولید ملی مطرح می‌کنم.

 

1- خرید بدون قید و شرط همه از تولیدات ملی

حمایت از تولید ملی با استفاده بدون استثنای همه از این تولیدات محقق می‌شود. اگر اداره‌ای از تولید ملی استفاده کند اما اداره دیگری شان خود را بالاتر از این ببیند، و از تولیدات خارجی استفاده کند، به هدف نمی رسیم. این تولیدات از وسایل ساده مثل لوازم التحریر شروع می شود و تا خریدهای کلان ادامه می یابد. به نظر من رهبری و سران قوای سه گانه باید در این امر پیش قدم شوند و در گام نخست خرید هر گونه کالایی غیر ایرانی در بیت رهبری، نهاد ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه، ممنوع شود مگر در صورت نیاز اساسی. تشخیص این نیاز اساسی باید با کمیسیونی عالی در هر کدام از این نهادها باشد که تشکیل جلسه و تصویب گرفتن از آن به سادگی ممکن نباشد و تصمیمات آن توسط بالاترین شخص هر یک ازین نهادها موشکافانه بررسی شود.

 

2- ممنوعیت خرید از کالاهای غیر اساسی یا نیمه اساسی خارجی بدون معادل داخلی 

بسیاری از کالاهای غیر اساسی یا نیمه اساسی خارجی که در داخل معادلی ندارند، به راحتی قابل ساخته شدن هستند اما به علت نداشتن بازار اولیه یا جا افتادن برند خارجی، در داخل صرفه ساخت ندارند. اگر خرید این کالاها که بالاخره باید جایگزین شوند، از خارج یا از نمایندگان داخلی شرکت خارجی ممنوع شود و به جای آن با تشریح نیازهای هر دستگاه و اداره و سازمان، تولیدکنندگانی که قابلیت تولید را دارند، دعوت به مشارکت شوند، بخش عمده ای از نیاز به آنها مرتفع خواهد شد.

 

3- قطع فوری تبلیغات کالاهای خارجی از صدا و سیما 

انگیزه آزمندی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به قدری بالاست که در ایامی که یکی از برندهای خارجی در همه رسانه های مطبوعاتی و آنلاین به دلایل خاصی، ممنوع از تبلیغات اعلام شده است، بیشترین حجم تبلیغ این برند در صدا و سیما رخ می‌نمایاند. تبلیغات خارجی فارغ از سود و ضرر صدا و سیما، باید به سرعت از صدا و سیما تا حد ممکن محو شود. با حذف هر ثانیه تبلیغ خارجی، ده ثانیه تبلیغ مثبت به نفع کالاهای داخلی ایجاد می شود زیرا کالای خارجی با پول بیشتر وقت تبلیغات شبکه ها را می خرد و در ثانی ذائه مخاطب را نیز در دست می گیرد. شاید تنها فرمان مستقیم رهبری باعث قطع این تبلیغات مضر در صدا و سیما شود.

 

4- رفع فیلتر سایت های تحقیقاتی و علمی و ابزاری و خبری خارجی

تولید داخلی به دانش محتاج است. متاسفانه علی رغم این نکته مهم، کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، سایت های علمی، تحقیقاتی و خبری خارجی - که ابزار دست تولید کننده داخلی برای اطلاع از پیشرفت خارجی هستند - را فیلتر کرده است. سایت های مثل مجموعه ابزارهای وردپرس یا codex.wordpress.com یا سایت های علمی یا سایت های خبری خارجی، پس از فیلترینگ براساس رویه فعلی کمیته فیلترینگ، تنها با میل مجدد این کمیته از فیلتر در می آیند چرا که براساس این رویه باید صاحب سایت در ایران حضورا احراز هویت شود! و بعد محتوای مجرمانه را پاک کند. این رویه و عمل کمیته فیلترینگ عملا تولید کننده داخلی را که دسترسی به سایت های خارجی ندارد، در قفسی این بار ساخته داخل، حبس می کند. به نظر می رسد این مهم نیز تنها با دستور رهبری و تعیین کمیته ای مستقل و با اعضایی عمدتا جوان و به غیر از وابستگان نهادهای فعلی در کمیته فیلترینگ یا شورای فضای مجازی، ممکن باشد چرا که آقایان فعلی آن چنان در رویه خود فرو رفته اند که بیم آن می رود با تلنگر رهبری نیز، تکان نخورند!

 

5- مشخص کردن تولید واقعی از مونتاژ

نباید خودمان را گول بزنیم و تولید را با مونتاژ قطعات آماده یکی کنیم. کاری که خودروسازان کشور انجام می دهند. تولید واقعی باید واقعا حمایت شود و مونتاژ در پله ای پایینتر قرار گیرد.

 

6- جراحی موسسات تولیدی

بسیاری از مو سسات تولیدی کشور عملا با هزینه بالا و نیروی انسانی زیاد، وبال اقتصاد کشور شده اند. باید این موسسات در فرایندی با خونریزی و درد، جراحی شوند. این موسسات در پشت سپر جلوگیری از بیکاری کارکنان و کارگران پنهان شده اند که یک بیمه بیکاری مناسب، می تواند این سپر را در هم بشکند. در عین حال هزینه این بیمه کمتر از خسارتی است که نگهداری ازین موسسات به اقتصاد کشور می زند.

 

7- تشکیل انجمن های حمایت از مصرف کنندگان

انجمن های حمایت از مصرف کنندگان باید به سرعت تشکیل شوند و با استفاده از ابزار رسانه ای و قانونی، تولیدات خوب را از بد سوا کنند و مشخص کنند. این انجمن ها با نیروی داوطلبان به عنوان یک حرکت حقوق بشری، هم وجهه خوبی برای جمهوری اسلامی خواهند داشت و هم بار دولت را در بازرسی سبک می کنند.

 

برای نوشتن موارد دیگری هم هست ولی تا همین جا بس است.

 

از دوستان خوبم، محمد صالح مفتاح، زهرا اچ بی، بامدادی، براده ها و ساما دعوت می کنم که در وبلاگهایشان درباره راه‌های حمایت درست از تولید ملی مطلب بنویسند. باشد که اجابت کنند و دیگران را نیز دعوت کنند تا مجموعه نظرات وبلاگ نویسان درباره حمایت از تولید ملی برای ارائه به آنها که دست اندرکار این امر هستند، جمع شود.

 

[ ۱٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۸:٢۸ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

 

نظام اسلامی در روند تکاملی خود از مرحله استقلال سیاسی گذر کرده و در دوران تعمیق استقلال اقتصادی برنامه حراست از منابع نفتی را سرلوحه سیاست های خویش قرار داده است و طبعاً با توجه به وابستگی غرب به این منابع، دشمنی نظام سلطه با جمهوری اسلامی ایران ابعاد پیچیده تری یافته است به ویژه آنکه برنامه ایران در زمینه حراست از منابع خویش، الگوی دیگر کشورها هم قرار خواهد گرفت.
روشن است که گذر از این دوران سرنوشت ساز به تمهید مقدماتی نیاز دارد که عنوان یافتن سال 1390 به « جهاد اقتصادی» و سال 1391 به « تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» را نیز می بایست از منظر تدارک شرایط ضروری این دوران تفسیر کرد.
در تحلیل اهرمهای قدرت نظام سلطه جهانی، خصوصاً در عرصه اقتصادی، می توان سه عامل را تأثیر گذارتر از سایر علل شناخت که عبارتند از نخست: چپاول منابع زیرزمینی کشورهای دیگر با بهایی کم، دو دیگر به خدمت گرفتن علم و فناوری و سوم جدیت در کار و تلاش و تولید. بر این اساس طبیعی است که انحصار طلبان اقتصاد جهان، از ورود ایران « به حوزه علم و فناوری های پیشرفته» به همان اندازه احساس نگرانی می کنند که از برنامه ایران در زمینه حراست از منابع نفتی خود و سیاست اقتصاد بدون نفت. با ریشه یابی علل توسعه اقتصادی غرب، این نکته نیز به ذهن خطور می کند که در مسیر پیشرفت اقتصادی ایران نیز این هر سه عامل باید مورد توجه خاص قرار گیرد یعنی منابع زیر زمینی و خدادادی ما، به جای آنکه تنور نظام سلطه را گرم کند، سزاوارتر آن است که در خدمت تولید داخلی قرار گیرد و در عوض صادرات مواد اولیه، تولیدات و مصنوعات خود را صادر کنیم. همچنین پیشرفت اقتصاد کشور ما، همانند همه عرصه های دیگر پیشرفت، تنها با تکیه بر علم و فناوری است که می تواند به جایگاه برجسته خویش در جهان دست یابد و نکته سوم آنکه بدون تعمیق فرهنگ کار و تلاش و تولید، نباید انتظار داشته باشیم اقتصاد کشور شکوفا شود.
هرچند در سال جهاد اقتصادی در طریق توجه به اقتصاد، تلاش هایی صورت گرفت اما کافی نبود و خصوصاً به تولید چنانکه باید توجه نشد و از هدفمندسازی یارانه ها، سهمی که در قانون پیش بینی شده بود را دریافت نکرد و در نتیجه تعدادی از واحدهای تولیدی تعطیل شد یا در آستانه تعطیلی قرار گرفت. این مسأله و مواردی دیگر از جمله اجرای قانون هدفمند سازی با شتابی بیش از آنچه که قانون تعیین کرده بود و البته فشار تحریم های دشمن، موجب آن شده است که توجه به تولید در اولویت برنامه های سال 1391 قرار گیرد و مقام معظم رهبری سال جدید را سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نام نهادند.
بیش از آنکه نیازی به تبیین وظایف دولت و مجلس و قوه قضائیه در ارتباط با مسئولیت سال جدید باشد، باید از آنان خواست با عزم و اراده ای مصمم برای عینیت یافتن رهنمودهای رهبر وارد صحنه شوند و نگذارند سلیقه ها و دیدگاه های متفاوت، رابطه بازی، سوء استفاده ها و کاغذ بازی ها، مانع انجام مسئولیت ها شود.
در سال های اخیر یکی از مهمترین عواملی که ضربه کاری بر پیکر تولید داخلی وارد آورد، مسأله واردات قاچاق بود که چه بسا برخی دستگاه ها هم برای حل مشکلات مالی خویش، بی توجه به آثار مخرب قاچاق، در این مقوله ورود پیدا کردند. انتظار آن است که قوه قضائیه تمهیدات لازم را برای در اولویت قرار دادن این مهم پیش بینی کند و در مسأله قاچاق و نیز دیگر مواردی که پیش نیاز حمایت از تولید داخلی و سرمایه کار ایرانی است، با اعمال قاطعیت بیشتری وارد شود.
دولت نیز باید اجرای تعهدات کلیه دستگاه ها در برابر تولید کنندگان را با جدیت پیگیری کند و علاوه بر آن سازو کارهای لازم برای نظارت بر کیفیت کالا و مصنوعات ایرانی و استاندارد سازی آن تقویت شود تا اعتبار محصولات ایران روز به روز افزایش یابد.
مجلس شورای اسلامی هم با تصویب قوانین حمایتی از سرمایه و کار ایرانی، مسئولیت سنگین خویش را می بایست ایفا نماید و در عین حال از وظیفه نظارتی در این عرصه غفلت نورزد.
اما هم چنان که مقام معظم رهبری تاکید فرمودند :
«در تحقق شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی همه مسئولند» و بخصوص در ارتباط با فرهنگ سازی، نیاز به عزمی ملی احساس می شود تا بتدریج مصرف کالای خارجی نه تنها از وضعیت موجود یعنی نوعی تفاخر، دگرگون شود بلکه باید آثار این اقدام که تضعیف موقعیت کارگر داخلی و سرمایه داخلی به موازات آن تقویت سرمایه دار و کارگر خارجی می باشد تشریح گردد تا جز در مواردی که جنس مشابه داخلی وجود ندارد مصرف کالای خارجی به یک ضدارزش تبدیل شود.
در گسترش فرهنگ حمایت از کالای داخلی، طبعاً رسانه ها و خصوصاً رسانه ملی، رسالتی سنگین دارند و به موازات آن باید سیاست های روشنی در عدم تبلیغ کالاهای خارجی اعمال کنند. همچنین انتظار می رود وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دستگاه های ذیربط از جمله شهرداری ها، در حمایت از تولیدات داخلی و عدم تبلیغ کالاهای خارجی، اصولی شفاف تعیین کنند و چهره زیبای شهرهای کشور را با تبلیغات کالاهای بیگانه نیالایند.
آموزش و پرورش نیز در راستای سیاست های سند چشم انداز باید روحیه کار و تولید و نیز افتخار به ایرانی بودن را از کودکی در دانش آموزان این مرز و بوم تقویت کند تا نسل آینده، نسلی پر تلاش و تولید کننده تربیت شود و در تولید ملی ایفای نقش کند؛ نسلی که در عین حال از مصرف کالای بیگانه کراهت داشته باشند و بدین ترتیب ضرورت ایجاب می کند که آموزش و پرورش تولید ملی را به عنوان سرفصل تربیت اقتصادی نسل آینده در برنامه ریزی های خود قرار دهد

[ ۱٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۸:٢٦ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

وزارت آموزش و پرورش به منظور حمایت از تولید ملی برنامه‌های مختلفی دارد که حمایت و راه‌اندازی تعاونی‌های کارآفرینی دانش‌آموزی و تعاونی‌های زنان فرهنگی بخش از این اقدامات است.

 

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از آنا، رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری از رئیس سازمان مدارس غیر دولتی، مشارکت‌های مردمی و خانواده وزارت آموزش‌و‌پرورش درخواست کرد تا در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی در محورهای مختلف آموزشی، فرهنگی و تبلیغی برنامه‌های مختلف خود را به منظور حمایت از تولید ملی پیشنهاد و اجرا کند.
*محور تولیدی 
حضور دانش‌آموزان در کارگاه‌های تولیدی و رونق تولیدات داخلی
انجام طرح پژوهشی پیرامون راه‌کارهای گذر از فرهنگ مصرف به سوی فرهنگ حمایت و مصرف تولیدات داخلی، برنامه‌ریزی برای حضور دانش‌آموزان در کارگاه‌های تولیدی جهت پر کردن بهینه اوقات فراغت آنها و رونق بخشی به تولیدات داخلی و آسیب شناسی علل گرایش زنان به مصرف کالای غیر ایرانی از جمله برنامه‌های آموزش‌و‌پرورش در محور تولیدی است.
*محور آموزشی 
اختصاص ساعاتی از درس پرورشی به موضوع نقش زنان در حمایت از تولید ملی
از برنامه‌های آموزش‌و‌پرورش در محور آموزشی می‌توان به برگزاری مسابقات تفسیر آیات قرآن کریم در زمینه نقش زنان در خانواده، تشکیل جلسات هم‌اندیشی دانش‌آموزی در مدارس در‌خصوص نقش زنان در ایجاد جامعه ولایت مدار و بصیر، اختصاص بخشی از ساعت درس پرورشی به بررسی موضوع نقش زنان برای پیشگامی در حمایت از کار و سرمایه ایرانی، برگزاری همایش "نقش دانش آموز بصیر در مقابله با جنگ نرم دشمنان" و تهیه کتاب و مقاله با موضوع نقش زنان در عرصه‌های فرهنگ ایثار و شهادت، نقش زنان در خانواده و تأکید بر نقش مادری و ارسال به مدارس اشاره کرد.
*محور فرهنگی 
حضور زنان ایثارگر در مدارس، تشکیل جلسات پرسش و پاسخ در مدارس دخترانه
برگزاری جشنواره فرهنگی با عنوان "نوآوری زنان در گذر از فرهنگ مصرف به سوی فرهنگ حمایت از کار و سرمایه ایرانی"، راه‌اندازی اردوهای فرهنگی و زیارتی برای معلمان ایثارگر و مروج فرهنگ ایثار و شهادت، تهیه سرودهای همگانی متناسب با دوره‌های تحصیلی با مضمون نقش زن در خانواده، ولایت و بصیرت زنان، معرفی زنان ایثارگر و شرکت‌کننده در عرصه‌های مختلف 8 سال دفاع مقدس و دعوت از آنها در مراسم مختلف مدارس و مناطق جهت بیان خاطرات و ضرورت حضور زنان در عرصه‌های مختلف، تشکیل جلسات پرسش و پاسخ فصلی در مدارس دخترانه با حضور اساتید توانمند و تولید محتوا در آموزش‌و‌پرورش و گنجاندن موضوعات نقش زنان در حمایت از تولید ملی در رئوس برنامه‌ها و مسابقات ده‌گانه معاونت پرورشی آموزش و پرورش از جمله برنامه‌های در دست اجرا در محور فرهنگی است.
* محور تبلیغی- هنری
برگزاری همایش دانش آموزی با عنوان "دانش آموز بصیر و ولایت مدار"
آموزش‌و‌پرورش در محور تبلیغی - هنری برنامه‌های مختلفی را اجرا می‌کند که می‌توان به فضا سازی مناسب فرهنگی و هنری ادارات و مدارس، کانون‌های فرهنگی و تربیتی و سالن‌های ورزشی، برگزاری همایش‌های دانش‌آموزی با عنوان "دانش آموز بصیر و ولایت‌مدار" و معرفی دانش آموزان موفق در این عرصه‌ها و تولید و عرضه برنامه‌های مشترک رادیویی و تلویزیونی با تأکید بر قالب‌های داستانی و نمایش مرتبط با نقش زنان در پیشگامی در حمایت از کار و سرمایه ایرانی و نقش زنان در خانواده با تأکید بر نقش مادری اشاره کرد.
*محور اقتصادی 
حمایت و راه‌اندازی تعاونی‌های کارآفرینی دانش‌آموزی
حمایت و راه‌اندازی تعاونی‌های کارآفرینی دانش‌آموزی، حمایت و راه‌اندازی تعاونی‌های کارآفرینی زنان فرهنگی، توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش دختران در زمینه‌های مختلف با توجه به شرایط اقلیمی مناطق مختلف کشور، اولویت در خرید کالای ایرانی در بخش‌های اداری- آموزشی و برگزاری نمایشگاه و فروشگاه تولیدات دانش‌آموزی و زنان فرهنگی از جمله برنامه‌های اقتصادی است.


     منبع خبر : فارس

[ ۱٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۸:٢٤ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

پیام رهبر معظم انقلاب و نامگذاری سال ۱۳۹۱ به عنوان سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» در واقع پیام تداوم جهاد اقتصادی را در خود دارد. یعنی آن‌چه که رهبر معظم انقلاب در سال گذشته بیان فرمودند، امسال با عنوان گسترش و حمایت از تولید ملی مورد تأکید مجدد قرار داده‌اند. اگر بخواهیم با این پیام برخوردی جدی و عملی و فراتر از تعارف و تکرار شعار داشته باشیم، باید هم تعریف دقیقی از این عبارت داشته باشیم و هم لوازم توفیق در آن را بشناسیم و شاخص‌های این توفیق را تبیین کنیم تا در پایان سال بتوانیم کارنامه‌ی خود را با این شاخص‌ها بسنجیم و ارزیابی کنیم.


شاید اصلی‌ترین مفهوم پیام فوق‌الذکر این است که «تولیدمحوری» باید شاخص همه‌ی سیاست‌های اقتصادی ما باشد، منتها این نکته‌ نیز مهم است که جهت این حمایت چه باید باشد؟ آیا حمایت از تولید ملی به این معنی است که تولید ملی ما به حدی برسد که بتواند با بهترین تولیدات جهانی رقابت کند؟ پس در این صورت منظور ما حمایت از تولیدات ملی برای رقابتی شدن است و به عبارت دیگر، حمایت از تولید ملی است در مقابل موانع رقابت عادلانه و برابر. یعنی تولیدات کشور باید بتواند به بازار دسترسی داشته باشد و عادلانه و برابر با تولیدات مشابه رقابت کند.

آیا مفهوم این نامگذاری حمایت در مقابل عوارض خارج از اختیار است؟ به این معنی که تولید داخلی می‌تواند روی پای خود بایستد، اما اگر عواملی برای آن مزاحمت و عوارض ایجاد کنند -مثل خشک‌سالی یا محدودیت‌های خارجی- باید از تولید ملی حمایت نمود. گاهی در رقابت رقبا، دیگرانی وارد می‌شوند و حمایت‌های بازارشکنانه‌ای صورت می‌دهند که طبعاً حمایت از تولید ملی در برابر آنها ضروری خواهد بود.

اما جنبه‌ی دیگر این حمایت، در برابر فرسایش‌های بروکراتیک غیر ضروری است. یعنی باید اصلاح روش‌های اداری را در دستور کار قرار داد. اگر بخواهیم از تولید حمایت کنیم، باید از خود تولید بپرسیم که در کجا و کی نیاز به حمایت دارد. بنده به ۱۰ گام لازم برای تقویت بخش تولید اشاره می‌کنم که نیاز به حمایت از تولید ملی در آنها احساس می‌شود:

۱. در فرهنگ عمومی جامعه‌‌ باید تولیدکنندگان را به عنوان پیشتازان عزت و استقلال جامعه معرفی کنیم و تکریم از کسانی را که در این صحنه تلاش می‌کنند، در ارزش‌های جامعه قرار دهیم.

۲. تولیدمحوری باید شاقول سیاست‌گذاری‌های اقتصادی کشور باشد. یعنی باید در سیاست‌های ارزی، در سیاست‌های پولی و مالی، در سیاست‌های تجاری و در سیاست‌های بانکی و مالیاتی برای تولید اولویت قائل باشیم. تجلی ملموس این مطلب این‌گونه خواهد بود که اگر جایی ناچار بودیم بین تولیدگرایی و مصرف‌گرایی انتخاب کنیم، باید تولید را مقدم بداریم. این مطلب مثلاً در اجرای سیاست هدفمندی یارانه‌ها می‌تواند تجلی بسیار ملموسی داشته باشد. در مجموع سیاست‌گذاری‌ها باید به سمتی برویم که توان برنامه‌ریزی مدیران ما افزایش یابد. به این معنی که از تغییرات ناگهانی در سیاست‌ها اجتناب کنیم تا مدیران ما بتوانند برای آینده برنامه‌ریزی کنند.

۳. باید با کاهش مقررات و منطقی کردن مجوزها از سرمایه‌گذاران بخش تولید حمایت کنیم.

۴. دستگاه‌های دولتی باید بدهی‌های خود به تولیدکنندگان و پیمانکاران را بپردازند تا توان مالی آنها افزایش پیدا کند.

۵. بانک‌ها در برخورد با واحدهای تولیدی مهربانانه‌تر عمل کنند. باید فهم درستی از ماهیت مشکلات واحدهای تولیدی داشته باشیم و مناسبات بین بانک‌ها و واحدهای تولیدی را واقع‌بینانه و هدفمند کنیم.

۶. تولیدکننده برای بهبود تولید به فناوری و ماشین‌آلات مناسب نیاز دارد. در شرایطی که برخی محدودیت‌ها از سوی بدخواهان در مناسبات بین‌المللی بر تولیدکننده‌های ما تحمیل شده است، باید از ابتکارات مدیران اقتصادی در رفع و دفع این محدودیت‌ها حمایت کنیم.

۷. در مناسبات و سیاست‌ها و محیط کسب‌و‌کار، باید در مسیر روان‌سازی و چابک‌سازی تولید حرکت کنیم. تقارن نامگذاری سال جدید به عنوان سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» با ابلاغ قانون جدید بهبود مستمر فضای کسب‌و‌کار را باید به فال نیک گرفت. اجرای کامل و دقیق این قانون باعث ایجاد فضایی پرنشاط و تعاملی بین دولت و بخش خصوصی خواهد شد. اجرای این قانون می‌تواند طلیعه‌ی بسیار خوبی برای موفقیت در اجرای حمایت از تولید ملی نیز باشد.

۸. حمایت از تولید می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که تولیدکننده تولید خود را انجام داده و نیاز به بازاریابی دارد. کمک به تولیدکنندگان برای بازاریابی داخلی می‌تواند از راه نظام تعرفه‌ای یا زمینه‌های مربوط به قیمت‌گذاری صورت بگیرد. به این معنی که ابتکار عمل در اختیار بازار رقابتی باشد تا واحدهای تولیدی بتوانند در شرایط رقابتی امورات مدیریت بازار خود را انجام دهند.

۹. تولیدکننده باید به بازارهای خارجی دسترسی داشته باشد که در این صورت حمایت از تولید با بازاریابی خارجی ممکن می‌شود. لذا جهت‌گیری جهش صادراتی باید تداوم پیدا کند.

۱۰. در شرایط فعلی و در همه‌ی مراحل تولید، ظرفیت‌های خالی بسیاری وجود دارد. یعنی ما برای جهش در تولید ملی هم نیروی جوان آماده به کار داریم و هم سرمایه‌گذاری‌های گسترده داریم. تنها باید اولویت را به رفع موانع پیش روی واحدهای تولیدی موجود بدهیم تا این واحدها بتوانند با حداکثر ظرفیت به تولید بپردازند.

[ ۱٠ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۸:٢۳ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

نقش دانش آموزان در پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی در سالهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی، نهاد «امور تربیتی» با هدف گسترش و تعمیق ارزشهای انقلاب اسلامی در نظام آموزش و پرورش کشور شروع به شکل گیری کرد و بر همین اساس شهیدان رجایی و باهنر در دوران تصدی وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۵۹ شمسی اقدام به تاسیس ستادهای امور تربیتی در مدارس کردند تا دانش آموزان را به ارزشهای اسلامی ترغیب کنند. هشتم اسفند ماه سال یکهزار و سیصد و پنجاه و نه هجری شمسی، « ستاد امر تربیتی » در مدارس کشور به همّت شهیدان رجائی و باهنر تأسیس شد. استمرار و بقای هر جامعه مستلزم آن است که مجموعه باورها، ارزش ها، رفتارها، دانش ها و مهارت های آن به نسل های جدید انتقال یابد. مهم ترین وسیله این انتقال آموزش و پرورش است و مدرسه مهم ترین واسطه انتقال دانش و مهارت فنی است بر همین اساس در دوره نخست وزیری شهید رجایی و در دوران تصدّی شهید باهنر در وزارت آموزش و پرورش آن ها به تأسیس ستاد های امور تربیتی در مدارس کشور اقدام کردند تا فرهنگ اسلامی را گسترش دهند و دانش آموزان را به حرمت نهادن و عمل به ارزش های اسلامی ترغیب کنند. پاسداری از ارزش های اسلامی و دستاوردهای انقلاب، برنامه ریزی و ایجاد هماهنگی بین عملکرد عوامل تربیتی، توجّه جدی به نقش معلمان در فعالیت های تربیتی و توجه به نقش دانش آموزان در فعالیت های تربیتی از جمله اهداف ستادهای امور تربیتی است. در جمهوری اسلامی ایران هشتم اسفند ماه روز «امور تربیتی و تربیت اسلامی »، نامگذاری شده است. شهید بزرگوار، رجایی مربیان امور تربیتی را سربازان انقلاب در آموزش و پرورش نامید و بنا به گفته شهید باهنر «مربیان زمانی با انبیا هم صف و با امام عادل هم ردیف هستند که آموزش را از محتوای تزکیه پر کنند» و چه پر معناست کلام امام (ره) که می فرمایند: «اگر تهذیب در کار نباشد علم توحید هم به درد نمی خورد.» این نهاد از بدو شکل گیری تا به امروز مجموعه وسیعی از عملکردها و وظایف متعدد و گوناگونی را بعهده داشته و تحقق امر تربیت را منوط به حضور مربی و فعالیتهای رسمی غیر کلاسی در کنار آموزشهای کلاسی می داند. اهداف و اصول مشروحه زیر علل اصلی تشکیل این نهاد انقلابی پرورشی می باشند که عبارتند از انتقال ارزشهای دینی و فرهنگی انقلاب اسلامی به مدارس تربیت و بازسازی دانش آموزان در فضایی انقلابی و اسلامی زمینه سازی برای ورود نگرش های دینی و ارزشهای انقلاب اسلامی به نظام آموزش و پرورش و حفظ مدارس از آفات فرهنگی و سیاسی. شناخت و پرورش استعدادهای دانش آموزان در رشد دینی، عقلی، اجتماعی، عاطفی آنان و حفظ ارزشها. بنابراین مهمترین اهداف تشکیل امور تربیتی را حراست از مرزهای اعتقادی و حفظ دستاوردها و تبیین ارزشهای انقلاب در مدارس باید دانست. چرا که انگیزه های انقلابی و اسلامی همراه با شعار «مربیان امور تربیتی سربازان انقلابند» موجب تأسیس این نهاد انقلابی شده است. این مجموعه در طی سالهای شکل گیری خود تلاش گسترده ای را درجهت رفع کاستی ها و پرورش مذهبی و انقلابی دانش آموزان به انجام رسانده است. لازم به ذکر است که ارزیابی فعالیتها نیاز به شناختن اهداف و راهبردهای اجرایی دارد. لذا فعالیتهای امور تربیتی باید همراه و هم قدم با نظام پرورشی باشد تا بتواند نسبت به رسالت و نقش خویش و اهداف بنیادی این نهاد جامعه عمل بپوشاند. قابل ذکر است که طرح امور تربیتی همه ارکان آموزش و پرورش رابا محوریت معلمان، کتابهای درسی، نظام ارزشیابی، خانواده و دانش آموز در برمی گیرد. هر ستاد امور تربیتی در مدارس از سه عضو تشکیل می شود که عبارتند از: مدیر مدرسه و یا یکی از معاونان که به مسائل تربیتی آگاهی بیشتری دارد. مربی تربیتی مدرسه (یا مربی ارشد) یکی از معلمان یا دبیران مومن و متعهد دارای حُسن شهرت و سابقه اعتقادی و اخلاقی موفق در اجرای وظایف آموزشی و آشنا به مبانی و روشهای تربیتی اسلام به انتخاب شورای معلمان مدرسه. و امام (ره)؛ چه خوش می فرمایند: « .......... اگر چنانچه معلم یک معلمی باش که دعوت به نور بکند، دعوت به صلاح بکند، دعوت به اسلام بکند، دعوت به اخلاق صالحه بکند، دعوت به ارزشهای اسلامی بکند، آن ارزشهایی که عندالله ارزش است، اگر معلم این کار را بکند همانطوری که انبیاء مردم را از ظلمت به نور می کشانند، این معلم هم این بچه ها را از ظلمات به نور وارد می کند و همین شغلی است که شغل انبیاء است.»

[ ٩ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٥:٠٦ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]


امروز بسیج دانش آموزی به عنوان نهادی قانونمند در مدارس کشور در کنار تعلیم و تعلم، در جهت دهی انقلابی و اسلامی به نوجوانان و دانش آموزان نقش مهم و موثری ایفا می کند.
    بدون شک تقویت، گسترش، حمایت و هدایت این نهاد ارزشمند که از برکات بسیج محسوب می شود به گسترش فرهنگ دینی و انقلابی در جامعه کنونی میهن اسلامیمان منجر خواهد شد، چرا که بسیج دانش آموزی در افکار عمومی ایرانیان از کارنامه ای درخشان و جایگاهی رفیع و مردمی برخوردار است و در عرصه های جنگ و سازندگی، فعالیت های فرهنگی، علمی، تحقیقاتی و پژوهشی کشور حضوری جدی و فعال داشته است و اینک در دل مردم ایران اسلامی دارای پایگاه ارزشی خاصی است.
    بسیج دانش آموزی که اعضاء آن هم اکنون نسل سوم انقلاب محسوب می شوند با کوله باری از تجربه نگاهی رو به جلو به پیشرفت های کشور دارد و با کسب اعتماد و اعتبار مردمی وارد میدان های علمی و پیشرفت های روز ملی و بین المللی شده است و در راه آینده ای روشن، استوار و پابرجا قدم برمی دارد. با این حال امروز به عنوان اولین روز از هفته بسیج دانش آموزی روز «دانش آموز بسیجی، قرآن و ولایت» نامگذاری شده است و برنامه های خاصی از سوی مسئولان سازمان بسیج دانش آموزی و آموزش و پرورش اعلام گردیده است.
    گستردگی بسیج دانش آموزی و امکانات محدود
    امروز با این واقعیت انکارناپذیر روبرو هستیم که بسیاری از دانش آموزان ایرانی با اشتیاق تمام عضویت در بسیج دانش آموزی را پذیرفته و چه بسا بدان افتخار می کنند، اما متأسفانه باید اذعان داشت که به دلیل محدودیت امکانات موجود، تمامی اعضاء نمی توانند از طرح ها و برنامه های بسیج دانش آموزی در مدارس استفاده کنند.
    سرهنگ علیرضا لایق حقیقی، رئیس سازمان بسیج دانش آموزی استان تهران در گفت وگو با سرویس گزارش روز کیهان می گوید: «از یک طرف بسیج دانش آموزی گستره بسیار عظیمی را شامل می شود و طالبان و تشنگان فراوانی دارد که دوست دارند عضو فعال این تشکل مردمی باشند، از طرف دیگر هم متأسفانه باید گفت امکانات و وسع و توانایی ما جوابگوی خیل مشتاقان نیست، به بیان دیگر ما امروز در بخش اعتبارات در حدی نیستیم که جوابگوی تمامی اعضاء فعال و غیرفعال باشیم، به عنوان مثال در اردوی راهیان نور امسال حدود 18 هزار نفر را در تهران شرکت دادیم، این در حالی است که در مدارس شهر تهران 507521 نفر دانش آموز بسیجی وجود دارد.»
    وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش در حد توان به تحقق برنامه های بسیج یاری می رساند، می گوید: «باید برای طرح ها و برنامه های کوتاه مدت و بلندمدت بسیج دانش آموزی ساز و کارهای مهمی را در نظر بگیریم، چون اگر می خواهیم بسیج دانش آموزی را در دفاع از آرمان های بلند انقلاب اسلامی به خوبی حفظ کنیم باید برای تداوم آن تدابیر بهتری بیندیشیم و با امکانات و اعتبارات خوبی به دنبال تحقق اهداف والاو ارزشمند بسیج در مدارس باشیم که در این میان لازم است نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر دوستداران و دلسوزان نظام در این راستا قدم های جدی تری بردارند تا هر روز شاهد بالندگی بیش از پیش بسیج دانش آموزی باشیم و تشنگی مشتاقان این نهاد انقلابی را برطرف کنیم و هر روز رو به جلوتر از قبل شاهد رشد همه جانبه ای در مأموریت های بسیج باشیم.»
    رئیس بسیج دانش آموزی استان تهران بسیج را یکی از کانون های وحدت در جمهوری اسلامی می نامد و می گوید: «امروز بسیج یکی از قویترین تشکیلات مردمی در اطاعت از ولایت است و بسیج دانش آموزی نیز به عنوان یک نهاد قانونی در خدمت انقلاب قرار دارد، با توجه به اهمیت این مسئله لازم است به رفع موانع موجود بر سر راه این نهاد قانونی بپردازیم».
    حضور بسیج دانش آموزی در عرصه های علمی، فرهنگی، پژوهشی و...
    سرهنگ لایق حقیقی در عرصه های علمی، فرهنگی، پژوهشی و سازندگی بسیج دانش آموزی را موفق اعلام می کند و می گوید: «در بحث های علمی همچنان که در رسانه ها نیز اعلام شده 2 و 3 رقمی های کنکور از بسیجیان دانش آموز بودند، موسسه علمی رزمندگان نیز بخش عظیمی از فعالیت های خود را در خدمت بسیج دانش آموزی قرارداده، از طرفی هم شورایی تحت عنوان شورای اندیش یاران دانش آموز در بسیج تشکیل داده ایم که زیرمجموعه های خاص خود را دارد و متشکل است از دانش آموزان خوش فکر، فعال، خلاق و مبتکر، در بحث سازندگی نیز حضور بسیج دانش آموزی قابل ملاحظه است، به عنوان مثال در تابستان امسال طرح نوسازی مدارس به عهده بسیج دانش آموزی بود، یعنی دانش آموز بسیجی مدارس خودش را خودش تعمیر می کرد و چون منافع مالی درمیان نبود و بچه ها از روی عشق و علاقه کار می کردند، به همین دلیل کار آنها به مراتب بهتر بود.»
    وی درباره فواید حضور دانش آموزان بسیجی در امر سازندگی و نوسازی مدارس می گوید: «مثلادر طرح هجرت3 که به نوسازی مدارس پرداختیم فواید خوبی هم نصیب دانش آموزان شد از جمله ارتباط دانش آموز با مدارس در تابستان ها برقرار گردید، مهارت فردی بچه ها بالارفت، به ابعاد فعالیت های گروهی پرداخته و معنای حقیقی تعاون را دریافتند. از همه مهمتر در بسیج دانش آموزی همیشه نگاه ها از پایین به بالاست.»
    ایمان، قلم، شجاعت
    شعار واحد و سیاست کاری بسیج دانش آموزی بر سه اصل ایمان، قلم و شجاعت استوار است.
    در بحث ایمان، بسیج دانش آموزی به دنبال ارتباط با خدا و اهل بیت علیهم السلام و قرآن است، در موضوع قلم نیز به دنبال بالابردن سطح آگاهی و معلومات علمی تخصصی دانش آموز است، یعنی دانش آموز بسیجی هم باید درسطح مدرسه و کلاس نخبه باشد و هم درسطح جامعه حرف برای گفتن داشته باشد. اما شجاعتی که بسیج دانش آموزی به دنبال آن می گردد و به عنوان یک اصل در شعار واحد خود آورده این است که ایمان و قلم دانش آموز که توأم با اطلاعات و آگاهی های لازم است باید در عنصری به نام شجاعت تجلی یابد، به بیان دیگر ایمان و علم دانش آموز بسیجی باید با شجاعت تمام وارد میدان عمل شود، چون ایمان آگاهانه و علم مدبرانه است که می تواند شجاعت قابل قبولی را در دانش آموز رقم بزند.
    مدیران امروز، دانش آموزان بسیجی دیروز
    بسیج دانش آموزی از جمله ثمرات مفید شجره طیبه ای است که در دوران دفاع مقدس به نام بسیج ظهور یافت و همچنان انقلاب اسلامی را از برکات و ثمرات خود بهره مند می سازد.
    جواد آرین منش، عضو فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم مشهد درباره بسیج دانش آموزی می گوید: «بسیاری از دانش آموزان بسیجی که در دوران دفاع مقدس حضور داشتند اینک از مدیران برجسته کشورمان هستند، یعنی اغلب مدیران امروز دانش آموز بسیجی دیروز اند، اما در دوران کنونی علاوه بر کارکردهای نظامی، بسیج دانش آموزی وارد عرصه کارکردهای فرهنگی، اجتماعی، علمی و سازندگی کشور شده است که باید به تقویت بیش از پیش آن بپردازیم.»
    این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که چه ایرادی بر فعالیت بسیج دانش آموزی وارد است و چگونه می توان آن را برطرف کرد، می گوید: «به نظر من یکی از ایرادات آن این است که فرماندهی بسیج دانش آموزی در مدارس عمدتاً برعهده مدیران مدارس نهاده شده و مدیر مدرسه هم به دلیل مشغله کاری خاصی که در آن محیط دارند قطعاً نمی توانند این مهم را به درستی به انجام برسانند.»
    آرین منش می گوید: «یکی از ویژگی های بارز دوران نوجوانی تشخص طلبی و استقلال طلبی است، حال اگر فرماندهی بسیج دانش آموزی در مدارس را در اختیار بچه ها قرار دهیم و مدیران فقط به صورت غیرمستقیم نظارت و کنترل داشته باشند قطعاً این امر زمینه های رشد و ایجاد انگیزه در میان بچه ها را به حد اعلامی رساند.»
    توجه ویژه مجلس هفتم به بسیج
    جواد آرین منش در پاسخ به این سؤال که مجلس شورای اسلامی در بخش بودجه و اعتبارات چه تدابیری را برای بسیج دانش آموزی اندیشیده است، می گوید: «در مجلس هفتم توجه خوبی به افزایش بودجه و اعتبارات بسیج شده و این امر از جهش محسوسی برخوردار بوده است، اما باتوجه به کارکردهایی که این نهاد انقلابی در بعد فرهنگی دارد و نیز باتوجه به فرمایشان مقام معظم رهبری درباره ضرورت تقویت بخش فرهنگ و خروج آن از مظلومیت، طبیعتاً بسیج دانش آموزی هم کارکردهای مفید و مؤثری را در این حوزه داشته و دارد و باید در بخش بودجه، اعتبارات ویژه ای به آن اختصاص یابد.»
    این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ناآشنایی برخی از خانواده ها از کارکردهای بسیج دانش آموزی را نتیجه قصور مسئولان در دولت های قبلی می داند و معتقد است که در گذشته این نهاد انقلابی مورد بی مهری و نامهربانی قرارگرفته و اینک با اطلاع رسانی به موقع و مفید باید خانواده ها را از نزدیک با اهداف و مأموریت های بسیج و نقش مؤثر و سازنده بسیج دانش آموزی آشنا ساخت.
    «بهمن الیاسی» نماینده مردم سنقر و کلیایی و از چهره های آموزش وپرورش در مجلس می گوید: «در بودجه سنواتی کشور قطعاً به بسیج دانش آموزی و کارکردهای فرهنگی آن توجه ویژه ای اعمال خواهد شد.»
    الیاسی می گوید: «گسترش و تقویت بسیج دانش آموزی سبب می شود تا نوجوانان بینش قابل توجهی را در شناخت باورهای انقلاب اسلامی پیدا کنند و باید این اهداف برای مردم به خوبی تشریح شود، چراکه بسیج دانش آموزی امن ترین و مطمئن ترین نهادی است که می تواند زمینه های رشد نوجوانان وشکوفایی استعدادهای آنان را فراهم کند و آنها را با تربیت انقلابی و اسلامی بارآورد.»
    «بهروز همتی» ازکارشناسان آموزش و پرورش نیزبه بسیج فرهنگیان اشاره می کند و می گوید: «همچنان که به بسیج دانش آموزی توجه داریم باید به بسیج فرهنگیان هم عنایت خاصی داشته باشیم، چون احساس می شود بسیج فرهنگیان که بسیار لازم و ضروری به نظر می رسد چندان جدی گرفته نشده، به عنوان مثال هنگامی که معلم ریاضی یا ادبیات، خود با روحیه بسیجی از نزدیک آشناست و شخصاً در تشکیلات بسیج تحت عنوان فرهنگیان فعالیت مستمر دارد قطعاً می تواند ابعاد این موضوع را برای دانش آموزان به خوبی تشریح کند، از طرفی هم باید به تنویر افکار عمومی درباره نقش بسیج دانش آموزی بپردازیم.»
    روزشمار هفته بسیج دانش آموزی
    از امروز به مدت یک هفته را هفته بسیج دانش آموزی اعلام کرده اند و هر روز نیز عنوان خاص خود را دارد که ذیلاً می آید:
    دوشنبه هفتم آبان ماه جاری، روز دانش آموز بسیجی، قرآن وولایت.
    سه شنبه هشتم آبان، روز دانش آموز بسیجی، ایثار و شهادت.
    چهارشنبه نهم آبان، روز دانش آموز بسیجی، تلاش علمی و نوآوری.
    پنج شنبه دهم آبان، روز دانش آموز بسیجی، بصیرت و معنویت .
    جمعه یازدهم آبان، روز دانش آموز بسیجی، انتظار، عدالت خواهی و انسجام اسلامی.
    شنبه دوازدهم آبان، روز دانش آموز بسیجی، مسئولیت پذیری وخدمت رسانی.
    یکشنبه سیزدهم آبان، روز دانش آموز بسیجی، اتحاد ملی، استکبارستیزی.
    لازم به ذکر است که در هرکدام از روزهای این هفته برنامه های خاصی ازسوی بسیج دانش آموزی در مدارس سراسر کشور تدارک دیده شده که در هر استانی توسط مسئولان مربوطه اعلام خواهد شد.
    
 روزنامه کیهان

[ ٩ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٥:٠٥ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

 

 

در تاریخ انقلاب اسلامی برگی زرین و مقطعی حساس و مناسبتی پرخاطره است، بخصوص آنکه چهارده سال بعداز تبعید حضرت امام (ره) در همین روز (13 آبان 1357) فرزندان امام و صدها دانش آموز و دانشجو در مقابل دانشگاه تهران و خیابان های اطراف با شعار "درود بر خمینی" و "مرگ بر شاه" پایه های حکومت را به لرزه در آوردند و با گلوله های مأموران شاه به خاک و خون غلتیدند.

دانش آموزان همچون سایر گروه های ملت در اطاعت از فرمان حضرت امام (ره) که همه را دعوت به مبار زه بی امان با رژیم امریکایی شاه می نمود، سر از پا نمی شناختند و نجات اسلام را در پیروی کامل از امام (ره) سازش ناپذیر می دانستند. این طبقه جوان و فعال جامعه بحق یکی از ارکان و پایه های مهم انقلاب پیروزمند اسلامی بودند.

صبح روز 13 آبان 1357 ه.ش دانش آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند روبه سوی دانشگاه نهادند تا بار دیگر پیوندشان را با رهبر بت شکن خویش به جهان اعلام نمایند. این جوانان پرشور خداجو گروه گروه داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروههای دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. مأموران شاه، دانشگاه را به محاصره خود درآورده بودند تا چنانچه فریاد حق طلبانه از گلویی برخاست آن را با گلوله پاسخ دهند. دانش آموزان در کناره نرده ها و زمین چمن اجتماع کرده بودند و فریاد مقدس "الله اکبر" آنان فضا را می شکافت و تا فاصله های دور طنین می انداخت.

ساعت یازده صبح مأموران ابتدا چند گلوله گاز اشک آور در میان دانش آموزان و دانشجویان پرتاب کردند. اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می کشیدند، صدای خود را رساتر کردند و با فریاد دشمن شکن "الله اکبر" لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و لاله های انقلاب یکی پس از دیگری در خون غلتیدند جوانان با  فریاد الله اکبر و با شعارهای مرگ بر امریکا و مرگ بر شاه به شهادت رسیدند و انقلاب خونین اسلامیشان را تداوم بخشیدند و دشمنان اسلام را بیش از پیش به رسوایی و شکست کشاندند. در این واقعه 56 تن شهید و صدها نفر مجروح شدند. یکی از شاهدان عینی می گوید:

"شنبه 13 آبان سال 1357 ساعت 11 صبح، بیش از هفت هزار دانش آموز و دانشجو و دیگر طبقات مردم در محوطه دانشگاه تهران گرد آمده و عده ای سرگرم تماشای نمایشگاه عکس بودند و گروهی به سخنرانی گوش می کردند که ناگهان یک کپسول گاز اشک آور در هوا چرخید و روی زمین دانشگاه فرود آمد. عده ای سراسیمه به سوی در ورودی دانشگاه دویدند، ولی در همین موقع صدای تیراندازی بلند شد. سربازان از  پشت میله های دانشگاه به سوی مردم شلیک کردند. هنوز فریادهای "نترسید تیراندازی هوایی است" بلند بود که دانشجویی به زمین غلتید، از این لحظه به بعد دانشگاه و خیابان های اطراف آن مبدل به صحنه جنگ و گریز شد. دانشجویان و دانش آموزان قصد داشتند آن روز به سوی منزل مرحوم آیت الله طالقانی راه پیمایی کنند. درست هنگامیکه عزم خروج از دانشگاه کردند با تیراندازی نیروها مواجه شدند و به دنبال آن دانشگاه صحنه برخوردهای خونین شد. مجروحان توسط دانشجویان به بیمارستان منتقل شدند."

در همان ساعات اولیه نیروهای ضربت وارد دانشگاه شدند و دانشجویان و دانش آموزان برای مقابله با این حمله آتش افروختند و به دنبال آن مأموران پس از چند متر پیشروی در دانشگاه آنجا را ترک کردند.

با شدت گرفتن تظاهرات، مأموران حکومت نظامی خیابان های اطراف دانشگاه و قسمتی از خیابان انقلاب را بستند و دانشجویان و دانش آموزان در خیابانهای اطراف پراکنده شدند. تظاهر کنندگان در چند نقطه  خیابانهای جمهوری اسلامی و ولی عصر (عج) و خیابان های منشعب از آن آتش افروختند و با دادن شعار الله اکبر و لا اله الا الله خود را از حملات ددمنشانه مأموران نجات می دادند.

ساعت دو بعداز ظهر مجدداً سربازان حکومت نظامی بر روی دانشجویان و دانش آموزان که در داخل دانشگاه بودند، تیراندازی کردند که در همان لحظات اول عده ای از دانشجویان به زمین افتادند و در خون غلتیدند. دانشجویان و دانش آموزان با پلاکاردهایی که در آن شمار کشته شدگان دانشگاه را نوشته بودند با دادن  شعار الله اکبر خمینی رهبر به راه پیمایی پرداختند. جنگ و گریز مأموران نظامی با دانشجویان و دانش آموزان تا پاسی از شب ادامه داشت ..."

امام خمینی (ره) در پیامی که به همین مناسبت از پاریس برای امت قهرمان ایران فرستادند، فرمودند:

"عزیزان من صبور باشید که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است. ایران امروز جایگاه آزادگان است... من از این راه دور چشم امید به شما دوخته ام... صدای آزادیخواهی و استقلال طلبی شما را به گوش جهانیان می رسانم".

از آن تاریخ به بعد، سیزدهم آبان ماه با عنوان روز دانش آموز، به عنوان حماسه خونین لاله های انقلاب در جریان نهضت اسلامی گرامی داشته میشود.

شکوه سیزدهم آبان را پاس می داریم زیرا مردانگی و فتوت ایثار و از خود گذشتگی و دشمن ستیزی با سران کفر را مقدس می دانیم. یاد همه شهیدان این روزهای بزرگ گرامی باد و خاطره سیزده آبان همیشه در جانها جاودان باد.

 

سیزدهم آبان روزی است که جوانه های سبز ایمان رویید و دانش آموزان مسلمان به نشانه اعتراض به حکومت، در دانشگاه تهران اجتماع کردند و تاریخ، شاهد خون به ناحق ریخته آنان شد. دانش آموزان انقلابی برخاستند تا نورگوهر دانش و دانش آموزی را در آیینه حماسه ودلیری بتابانند و غبار خودباختگی را از سیمای مدرسه بروبند. آنان برخاستند تا انقلاب ننشیند و فریاد کردند تا جهان، پیام انقلاب را بشنود.

 

اینک ما مانده ایم با خاطرات آن روزها و می دانیم که امروز اگر به سایه راحت نشسته ایم، مدیون استقامت شهیدانی هستیم که در آشوب ظلمت چیره، به مصاف شب رفتند تا ایمان خفته انسان را به سامان صبح برسانند.

یاد همه شهیدان دانش آموز، گرامی و خاطره سیزدهم آبان در جانها جاودانه باد!

[ ٩ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٤:٥٦ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

 

 

معلمین، کارکنان و دانش آموزان اضلاع اصلی تشکیل دهنده قدرت و سرمایه آموزش و پرورش محسوب می شوند. نقش آفرینی هریک از این عناصر در طول 8 سال دفاع مقدس از جهاتی مشترک با یکدیگر و ازجهاتی دارای تفاوت صوری با هم بود.

در این پست قصد من بر این است تا برگی از تاریخ روشن و پر ستاره آسمانی بودن دفاع مقدس و حضور بی نظیر دانش آموزانی از سرزمین ایثار  بر چهارگوشه سجاده عشق را به شما نشان دهم

انقلاب

 

تاملی بر نقش دانش آموزان در حماسه 8 سال دفاع مقدس
    الف: حضور پرشور در جبهه های جنگ:
    برابر آمار، پرشورترین حضور در جبهه های جنگ از آن دانش آموزان بوده است.
    طی سال های 59 تا 66، تعداد 366697 نفر از این عزیزان در جبهه های جنگ حضور یافته از این میان 17296 تن به شهادت رسیدند.
    تقدیم 2328 نفر جانباز، 1110 نفر آزاده و 2063 نفر مفقودالاثر به آستان انقلاب اسلامی بخش دیگری از این حضور حماسی دانش آموزان در حماسه 8 سال دفاع مقدس بود.

 خاطرات حضور نوجوانان 13 ساله در جبهه های جنگ، هنوز از ذهن ها زدوده نشده است، صحنه هایی که دیدنش موجی از نشاط و شوق حضور در جبهه های جنگ را در سایرین به وجود می آورد و افتخار و تجلیل عمومی را نثار ایشان می کرد.

    خاطرات مربوط به کسانی که با دستکاری در شناسنامه های خود و جعل امضای والدین، خود را به خطوط مقدم نیرو می رساندند هنوز شهره در جهان است و جهان به این روحیه عظیم جوانان و نوجوانان ایران باید غبطه ابدی بخورد.
    ب: حضور فعال در پایگاه های مقاومت:
    حضور در جبهه تنها وظیفه دانش آموزان نبود بلکه آنان این مسئولیت سنگین را نیز به دوش خود احساس می کردند که عقبه نیروهای خودی را که عبارت از پایگاه های مقاومت بود، نیز تقویت نمایند. از این رو تقویت این پایگاه ها در دستور کار شرعی - ملی این عزیزان قرار داشت و هنوز خاطرات گشت های شبانه و برقراری ایستگاه های بازرسی که با هدف تعمیق امنیت شهروندان صورت می گرفت در ذهن ها باقی مانده است. گشت هایی که در آن حضور نوجوانان در کنار پدران میانسال افتخارآمیز بود و دیدن آن صحنه ها، موجی از شعف و شور را بر دل ها جاری می ساخت.
    ج: حضور جدی و موفق در سنگر تحصیل:
    دانش آموزان شریف ایران در کنار آن که جنگ را به فرموده امام عزیزشان در راس همه امور می دانستند اما از رسالت و تکلیف آموزش و علم اندوزی نیز غفلت نکردند. آنان به تحصیل و حضور در جبهه به عنوان دو تکلیف مقدس می نگریستند که باید در کنار هم بدان عمل می شد. در شرایط انتخاب، سنگر جبهه را به سنگر مدرسه ترجیح می دادند اما هیچ گاه از وظیفه اول و اصلی خود که آموزش و تحصیل بود غفلت نمی کردند و چه بسیار دانش آموزانی که در خطوط جبهه نیز به ادامه تحصیل می پرداختند. این تلاش و حضور جامع، از دانش آموزان قدرتی مرجع و مدبر ساخت تا همگان به دوراندیشی و جامع نگری ایشان ایمان آورده و بر خویش ببالند که فرزندانی دارند که به همه امور، با نگاه عمیق می نگرند.
    حضور فعال در عرصه تدارکات جمع آوری کمک های مردمی، اختصاص کمک مالی و مادی به رزمندگان اسلام و حتی ایجاد ارتباط روحی و مکتوب با رزمندگان، بخش دیگری از اقداماتی بود که دانش آموزان شریف در طول 8 سال دفاع مقدس به آن دست می زدند.
    
    
 برگرفته از منبع ذیل با اندکی تغییر  
 روزنامه رسالت، شماره 6281 به تاریخ 9/8/86، صفحه 19 (جبهه و جنگ )

 

 

[ ٩ آبان ۱۳٩۱ ] [ ۳:٠٩ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

خلاصه :

اوقات فراعت به عنوان یک نیاز انسان امروز دارای اهمیت زیادی بوده به گونه ای که یکی از دلمشغولی های هر نظامی پر کردن اوقات فراغت آحاد جامعه می باشد . امروزه بر اساس اصل رقابت بین نهادها ، تلویزیون ارتباط تنگاتنگی با نظام های آموزشی و خانواده داشته و این رسانه تلاش می نماید تا جایگاه مهمی در هدایت و کنترل افراد جامعه به ویژه نوجوانان و جوانان داشته باشد و لذا این رسانه می تواند موجبات سعادت یا گمراهی نسل آینده را فراهم آورد که از این نظر ضرورت دارد برنامه ریزان به هماهنگی نظام آموزشی با برنامه های این رسانه بپردازند ولی به واسطه انفجار اطلاعاتی نظام های سیاسی امواج تلویزیونی به عنوان مهمانان ناخوانده تمامی حریم های خانوادگی را شکسته و خود را بر جامعه تحمیل می نمایند . لازم به ذکر است که در استان گلستان به واسطه قرار گرفتن در حاشیه دریای خزر و همسایگی با کشورهای تازه استقلال یافته امکان دریافت امواج تلویزیونی این کشورها بسیار آسان بوده که این امر در روند الگوپذیری و کسب هویت بیگانگان آثار منفی برجای خواهد گذاشت .با توجه به موارد فوق این تحقیق درپی علل گرایش جوانان و نوجوانان به تماشای برنامه های اینگونه تلویزیون ها بوده و چرا نقش تلویزیون ایران در مقایسه با کشورهای بیگانه کم رنگ تر می باشد ؟ ویا چگونه می توان جوانان ونوجوانان را به تماشای برنامه های تلویزیون ایران علاقه مند ساخت و چگونه می توان نقش تلویزیون های بیگانه را در غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان کاهش داد ؟

 

هدف تحقیق :

هدف اصلی این تحقیق شناخت مقایسه ای نقش و جایگاه تلویزیون ایران و تلویزیون های کشورهای بیگانه در پرکردن اوقات فراغت جوانان ، دلایل جذب آنها به برنامه های تلویزیون بیگانه و ارائه راه کارهای مناسب برای کاهش این علاقه و اهداف جزیی آن شامل : بررسی ساعات اختصاص داده شده به برنامه های تلویزیون ایران و کشورهای بیگانه ، علل گرایش جوانان به تماشای تلویزیون کشورهای بیگانه ، شناخت نقش و جایگاه تلویزیون این کشورها در پرکردن اوقات فراغت جوانان ، بررسی رابطه وضعیت تحصیلی و ویژگی های عمومی دانش آموزان با تماشای برنامه های تلویزیونی ایران و کشورهای بیگانه ، نقش تلویزیون ایران و سایر کشورها در الگو دادن به جوانان ، جایگاه تلویزیون ایران و کشورهای بیگانه در کسب هویت جوانان ، شناخت راه های جذب جوانان و نوجوانان به تماشای برنامه های تلویزیون ایران و ارائه راه کارها برای امنیت فرهنگی استان گلستان می باشد.

 

روش تحقیق :

این تحقیق در چارچوب دیدگاه های موجود در روان شناسی اجتماعی و جامعه شناسی  مکتب مبادله انجام گرفته و بر اساس عناصر سه گانه موجود در نگرش ( شناخت ، احساس و آمادگی برای عمل ) و قضایای پنجگانه (( هومنز )) شامل : ( موفقیت ، انگیزه ، تشویق و تنبیه ، محرومیت و اشباع و قضیه پرخاش ) و برای دگرگونی در نگرش از نظریه (( ساپ و هارولد )) ، تئوری (( تسری )) (( گرونبرگ )) و (( هاولند )) استفاده شده و بر اساس واقعیات و تئوری های موجود فرضیات مطرح گردیده است . روش غالب در این تحقیق پیمایشی بوده که برای جمع آوری اطلاعات از مصاحبه ، پرسشنامه و اسناد و مدارک وجهت سنجش اعتبار از ابزار (( آلفای کرانباخ )) استفاده شده است . جامعه آماری این تحقیق کلیه دانش آموزان دختر و پسر سال سوم متوسطه استان گلستان ( 30164 نفر ) بوده که محقق با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی خوشه ای طبقه ای تعداد 384 دانش آموز دختر و پسر را به عنوان جامعه نمونه آماری انتخاب نموده است . 

 

نتایج تحقیق :

1-پسران کمتر از دختران به تماشای تلویزیون ایران پرداخته و بیشتر به برنامه های تلویزیون های بیگانه رغبت دارند و علت این تفاوت نیز مربوط به منش (( ملی ایرانی )) و محدودیت های در نظر گرفته شده برای جنس مؤنث و همچنین آداب و رسوم و هنجارهای موجود در جامعه می باشد .

2-بین سن دانش آموزان دختر و پسر با تماشای تلویزیون ایران و کشورهای بیگانه جهت گذراندن اوقات فراغت رابطه معنی داری وجود ندارد .

3-بین رشته تحصیلی دانش آموزان ( علوم انسانی ، ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی و فنی و حرفه ای )  با تماشای تلویزیون ایران و نیز استفاده از تلویزیون کشورهای بیگانه جهت گذراندن اوقات فراغت تفاوت معنی داری وجود دارد .

 4-بین دانش آموزان مشغول به تحصیل در مدارس  دولتی و غیر انتفاعی از نظر تماشای برنامه های تلویزیون ایران و کشورهای بیگانه تفاوت معنی داری وجود ندارد .

5-بین معدل تحصیلی پسران و دختران با تماشای تلویزیون ایران و کشورهای بیگانه رابطه معکوس وجود دارد بدین معنی که هرچه معدل تحصیلی پایین تر باشد میزان استفاده از تلویزیون جهت گذراندن اوقات فراغت افزایش می یابد.

6-بین محل سکونت دانش آموزان پسر و دختر با تماشای تلویزیون ایران تفاوت معنی داری وجود نداشته اما با تماشای تلویزیون های بیگانه رابطه وجود دارد بدین معنی که جوانان شهرنشین در مقایسه به روستانشینان وقت بیشتری را به تماشای تلویزیون کشورهای بیگانه اختصاص می دهند .

7-بین مناطق محل تحصیل جوانان با میزان ساعات استفاده از تلویزیون ایران و کشورهای بیگانه جهت گذراندن اوقات فراغت رابطه وجود دارد و این امر ناشی از تفاوت های فرهنگی ، جغرافیایی و اجتماعی بین مناطق می باشد .

8-بین شغل پدران جوانان با میزان استفاده آنها از برنامه های تلویزیون ایران و کشورهای بیگانه تفاوت معنی داری وجود داشته اما درخصوص شغل مادران این تفاوت مشاهده نمی شود.

9-بین تحصیلات پدران و مادران دانش آموزان جوان و نوجوان با تماشای برنامه های تلویزیون ایران و بیگانه رابطه ای وجود ندارد .

10-به اعتقاد دانش آموزان دختر و پسر برنامه های تلویزیون ایران از تنوع برخوردار نبوده و بالعکس به دلیل وجود تنوع در برنامه های تلویزیون های بیگانه ،  دختران وپسران بیشتر اوقات فراغت خود را به این برنامه ها اختصاص        می دهند.

11-هرچه میزان علاقه به تحصیل در پسران و دختران بیشتر باشد میزان ساعات اختصاص داده شده به تماشای تلویزیون ایران و کشورهای بیگانه کاهش می یابد .

12-بین پخش برنامه های غیر اخلاقی به وسیله تلویزیون کشورهای بیگانه با میزان ساعات اختصاص داده به تماشای برنامه های بیگانه رابطه معنی داری وجود دارد و این عامل هم برای پسران و هم دختران به عنوان یک متغیر       ترغیب کننده می باشد.

13-بین میزان عدم انطباق برنامه های تلویزیون ایران با برآورده کردن نیازهای جوانان و میزان استفاده آنها از برنامه های تلویزیون کشورهای بیگانه جهت گذراندن اوقات فراغت رابطه وجود دارد .بدین معنی که هرچه برنامه های تلویزیون ایران منفی تر وبه خواسته های جوانان توجه ننماید میزان ساعات اختصاص داده شده به تماشای برنامه های تلویزیون ایران کاهش و توجه به بیگانه افزایش می یابد .

14-میزان پایبندی خانواده های جوانان به امور دینی در تماشا یا عدم تماشای برنامه های کشورهای بیگانه چندان تاثیری ندارد .

15-بین میزان حساسیت نظام جمهوری اسلامی با ساعات اختصاص داده شده به تماشای تلویزیون کشورهای بیگانه رابطه معنی داری وجود دارد .

16-بین میزان ساعات تماشای تلویزیون کشورهای بیگانه با الگو گرفتن رفتاری جوانان رابطه وجود دارد .www.zibaweb.com

 

پیشنهادهای محقق :

1-اتخاذ سیاست های اقناعی و ایجاد شناخت لازم در مورد سوء تماشای برنامه های بیگانه از طریق طرح گفتگوی جوانان و همچنین همسو سازی برنامه های تلویزیون بر اساس خواسته های منطقی دانش آموزان .

2-ایجاد تنوع و جاذبه در برنامه های تلویزیون ایران و تلاش در جهت جلوگیری از سانسور افراطی برنامه ها .

3-برنامه ریزی جدی در خصوص متنوع و پربار نمودن برنامه های تلویزیون ایران به ویژه در فصل تابستان به توجه به اوقات فراغت دانش اموزان و مساعد بودن هوا جهت استفاده از برنامه های تلویزیون بیگانه .

4-از طریق آموزش های منطقی به ویژه با استفاده از امکانات و برنامه های آموزش و پرورش مانند آموزش خانواده شرایط را برای نهادینه کردن دیدگاه ها و ارزش های مورد اجماع فراهم شده تا لااقل تفاوت معنی داری بین فرزندان خانواده های مذهبی با فرزندان خانواده های غیر مذهبی فراهم آید.

5-استفاده از ابزارهای غیر مستقیم و پرهیز از افراطی گری و حساسیت های بیش از اندازه .

6-استفاده از شخصیت های موجه در رسانه های گروهی و هماهنگی بین گفتار و کردار در زندگی فردی و اجتماعی.

7- پخش برنامه های جاذب ، فیلم های سینمایی مناسب ، سانسور نکردن اخبار داخلی و خارجی ، عدم شرکت در درگیری های سیاسی و جناحی ، اتخاذ شیوه های تبلیغ مناسب مذهبی ، دعوت مخالفان و موافقان در میزگردهای مختلف ، دوری از مقدس مآبی و برخورد منطقی با قضایا ، ارائه الگوهای منطقی جهت الگوپذیری جوانان ،

 

 

[ ٩ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:٥٦ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

جوانان و نوجوانان دانش آموز در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس نقش برجسته و تعیین کننده ای داشته و با طلایه داری در جبهه ها و تقدیم بیش از 36000 شهید و هزاران جانباز و آزاده در طول دوران جنگ تحمیلی دین خود را به اسلام و انقلاب اسلامی به خوبی ادا نمودند.
    در ایام پس از جنگ تحمیلی نیز «بسیج دانش آموزی» به عنوان میعادگاه تداوم دفاع همه جانبه نوجوانان دانش آموز از دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و علمی عرصه دیگری از حیات خویش را به نمایش گذاشت و همین امر به خوبی موید این نکته است که در دوران اخیر توجه بیش از پیش و همه جانبه به این سازمان قانونی لازم و ضروری به نظر می رسد.
    با این حال فردا- دوشنبه هفتم آبان ماه- آغاز هفته بسیج دانش آموزی است، برای اطلاع از وضعیت این سازمان و طرح دیدگاه های کارشناسان و صاحب نظران درباره ضعف ها و قوت های سازمان بسیج دانش آموزی همراه این گزارش باشید.
    بسیج دانش آموزی زیرساخت ارکان اصلی بسیج است
    جذب، آموزش عمومی، سازماندهی، تجهیز، حفظ انسجام و بکارگیری دانش آموزان بسیجی در قالب گروه های مقاومت، عمق بخشی داخلی به انقلاب اسلامی و تحقق بخشی از ارتش 20 میلیونی و حضور فعال و موثر و سازمان یافته در عرصه های فرهنگی، علمی، پژوهشی، امنیتی، اجتماعی، سازندگی، امدادی، دفاعی و نشر و گسترش فرهنگ و تفکر بسیجی و مقابله با تهاجم فرهنگی در مدارس، از جمله ماموریت های بسیج دانش آموزی محسوب می شود.
    «بهروز همتی» کارشناس امور آموزش و پرورش درباره بسیج و تشکیل بسیج دانش آموزی می گوید: «بسیج به عنوان یک نهاد مردمی و ارزشی در پنجم آذرماه سال 1358 با تیزبینی و هوشیاری حضرت امام خمینی (ره) و با نگاه به آینده تشکیل شد و در طول دوران انقلاب و دفاع مقدس در درگیری های داخلی و سرکوب ضد انقلاب نقش مهم و موثری را ایفا نمود و در جبهه های حق علیه باطل حضوری جدی داشت، در این میان نیز نوجوانان دانش آموز نیز در بسیج فعالیت داشتند و حدود 36هزار شهید را تقدیم انقلاب کردند و همین مسئله ضرورت تشکیل سازمانی تحت عنوان بسیج دانش آموزی را دوچندان کرد.»
    همتی با اشاره به این که بسیج دانش آموزی پایه و مبنای بسیج دانشجویی است می گوید: «امروز بسیج دانش آموزی زیرساخت تمام ارکان اصلی بسیج است و تقویت کمی و کیفی آن به نوعی به تقویت مراتب بالاتر بسیج می انجامد، بر همین اساس انتظاری که از مسئولان مربوطه می رفت و می رود این است که باید به این سازمان ارزشی توجه ویژه ای اعمال نمایند.»
    این کارشناس بسیج دانش آموزی را محلی امن برای پرورش استعدادهای انقلاب اسلامی می داند و می گوید: «اگر می خواهیم نیروهای خالص و مخلصی را در عرصه ارزش های انقلاب تربیت کنیم و فرزندان با نگاه انقلابی رشد یابند و در مجامع علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در سطح کشور و حتی مجامع بین المللی درخشش داشته باشند و در عین حال حافظ دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی باشند باید به بسیج دانش آموزی بیشتر بها بدهیم و به تقویت همه جانبه آن به عنوان زیربنای حفظ تمامی ارزش های انقلاب بپردازیم.»
    خلوص نیت نوجوانان
    دوران نوجوانی به عنوان یکی از مهمترین ایام عمر آدمی به نوعی به شخصیت فردی و اجتماعی انسان شکل می دهد به گونه ای که در آینده هر نوع هنجار یا ناهنجاری که در رفتار افراد به وجود می آید به نحوه تربیت آن فرد در دوران نوجوانی برمی گردد.، به بیان دیگر باید گفت که شکل گیری شخصیت افراد به نوع تربیت و آموزش آنها در دوران کودکی و نوجوانی مرتبط است.
    خانم «مهوش خرسندنیا» دبیر ریاضی و از کارشناسان آموزش و پرورش می گوید: «اگر بخواهیم تفکر واقعی بسیجی با معیار تعریف شده ارزشی آن را در بطن و متن جامعه ساری و جاری کنیم و به صورت ریشه ای و عمیق به آرمان های انقلاب اسلامی بپردازیم باید به فکر تقویت بسیج دانش آموزی باشیم.»
    خرسندنیا می گوید: «بچه های دانش آموز خلوص نیت بیشتری دارند و از پاکی و زلالیت خاصی برخوردارند و مسایل مختلف جامعه را براساس سود و زیان مادی نمی بینند و خالصانه تر عمل می کنند، به همین دلیل بهتر می توان آنها را با اصول و ارکان مهم انقلاب آشنا کرد و بسیار عمیق تر و بهتر جذب می شوند و تربیت آنها برابر معیارهای انقلابی ریشه دارتر خواهد بود.»
    این کارشناس مسایل آموزش و پرورش آگاه کردن خانواده ها از وظایف و عملکردهای بسیج دانش آموزی را لازم و ضروری می داند و می گوید: «خیلی از خانواده ها هنوز از اهداف بسیج دانش آموزی بی اطلاعند و با وظایف این نهاد انقلابی آشنا نیستند، که این مسئله به ضعف اطلاع رسانی مسئولان مربوطه بر می گردد، یعنی باید در جلسات مهمی مثل انجمن اولیا و مربیان کارکردهای بسیج دانش آموزی را به اولیاء دانش آموزان ابلاغ کنیم و یا از طریق رسانه های جمعی به اطلاع رسانی در این باره بپردازیم.»
    حضور بسیج در عرصه های علمی و پژوهشی
    امروز یکی از وظایف کلی بسیج حضور در عرصه های علمی و پژوهشی کشور است که تشکیل کلاس های علمی، آموزشی و اجرای پژوهش های علمی جهت تقویت بنیه علمی و پژوهشی و ارتقای سطح تحصیلی دانش آموزان از اهم این وظایف محسوب می شود.
    «حبیب الله حسینی» مدیر مدرسه راهنمایی شهید افتخاری در منطقه 14 آموزش و پرورش تهران می گوید: «اگر به معنای مصدری بسیج توجه کنیم یعنی آماده شدن، معنای مفعولی آن آماده شده و در ادبیات دینی بسیج یعنی علی وار بودن و امروز بسیج دانش آموزی شجره طیبه ای است که با خون 36 هزار دانش آموز آبیاری شده است.»
    وی درباره ضعف های بسیج دانش آموزی می گوید: «به نظر من تنها ضعفی که دیده می شود نبود افراد متخصص در جهت آگاه سازی افکار عمومی و نبود تبلیغات کافی در این زمینه است، اگر می خواهیم آن بسیج خالص و مخلص دهه 60 را داشته باشیم باید مسئولان امر یک پارامترهای خاص و ویژه ای را در نظر داشته باشند و برای دانش آموزانی که عضو فعال یا عادی هستند امتیازاتی مثل کم شدن خدمت سربازی یا هموارشدن ورود به دانشگاه و... را در نظر بگیرند.»
    وی می گوید: «باید کارکردهای بسیج دانش آموزی عملی تر و اطلاع رسانی در این باره ملموس تر باشد و جنبه های تشویقی نیز افزایش یابد.»
    وی به ناآشنایی خانواده ها با اهداف و کارکردهای بسیج دانش آموزی اشاره می کند و می گوید: «به نظر من باید زمینه ای را فراهم کنیم تا خانواده ها با بسیج دانش آموزی آشنا شوند و اطلاع رسانی را در این باره به نحو مطلوبی سازماندهی کنیم.»
    حسینی درباره مفیدبودن اردوهای بسیج دانش آموزی می گوید: «اردوها بسیار مفید هستند اما تنها نقطه ضعفی که وجود دارد این است که اردوها در سال نهایتا یکبار آنهم برای افراد خاصی انجام می شود و این امکان وجود ندارد تا بتوان مثلا2 یا 3 هزار نفر را در یک اردوی 2، 3 روزه شرکت داد.»
    وی می گوید: «بنده به عنوان یک مدیر مدرسه پیشنهاد می کنم که اگر قرار است بسیج ما همان ارتش 20میلیونی باشد لازم است که در بسیاری مسایل بازبینی کنیم، هم به تشریح عملکرد و اهداف بسیج دانش آموزی در سطح افکار عمومی و خانواده ها بپردازیم و هم به تقویت برنامه های موجود اهتمام نماییم.»
    چهارمیلیون و 600 هزار نفر دانش آموز بسیجی در کشور
    در سال 1371 توافقنامه ای میان مسئولان نیروی مقاومت بسیج و وزارت آموزش و پرورش نوشته شد و به مجلس شورای اسلامی این توافقنامه به صورت لایحه ای از سوی دولت جهت تشکیل نهادی قانونی به نام بسیج دانش آموزی ارایه گردید.
    مجلس شورای اسلامی نیز پس از مدت ها بحث و بررسی در تاریخ نهم اردیبهشت 1375 قانونی را با عنوان «قانون تشکیل و توسعه بسیج دانش آموزی» به تصویب رساند.
    ماده واحده این قانون دارای 7 تبصره است که براساس هفتمین تبصره آن، هشتم آبان ماه هر سال که مصادف است با سالروز شهادت دانش آموز بسیجی شهید محمدحسین فهمیده به عنوان روز بسیج دانش آموزی تعیین گردیده است.
    سردار محمد صالح جوکار، رئیس سازمان بسیج دانش آموزی کشور درباره آمار دانش آموزان عضو بسیج می گوید: «در حال حاضر حدود چهار میلیون و 600 هزار نفر در کشور عضو سازمان بسیج دانش آموزی هستند.»
    وی با اشاره به اینکه قانون تشکیل بسیج دانش آموزی از سال 1375 در مجلس تصویب شده بود، می گوید: «به دلایل نامشخص آیین نامه آن تاکنون معطل مانده بود، اما در سال جاری در هیئت دولت این مهم به تصویب رسید.»
    وی با بیان اینکه هدف سازمان بسیج دانش آموزی ترویج فرهنگ بسیجی در جامعه دانش آموزی کشور است می گوید: «حفظ، توسعه و تعمیق انقلاب اسلامی نیز از دیگر اهداف این سازمان است.»
    اعتبارات ناکافی در بخش بسیج دانش آموزی
    سردار جوکار با اشاره به اینکه اعتبارات بسیج دانش آموزی در سال جاری از افزایش 10 درصدی برخوردار بوده است، تصریح می کند: «در بخش سرانه دانش آموزی 50درصد توسط سازمان آموزش و پرورش و 50درصد توسط بسیج دانش آموزی تأمین می شود که این مبلغ برای تولید برنامه های فرهنگی و تربیتی دانش آموزان ناکافی است.»
    سرهنگ علیرضا لایق حقیقی، رئیس سازمان بسیج دانش آموزی استان تهران نیز با اشاره به نقش و جایگاه مهم بسیج دانش آموزی خطاب به نمایندگان مردم در خانه ملت می گوید: «انتظاری که از مجلس شورای اسلامی داریم این است که عملکردها و نیازهای بسیج دانش آموزی به عنوان بسترساز تقویت بنیه ارکان مختلف بسیج را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهند و با اختصاص بودجه به این نهاد انقلابی، به رشد جدی و همه جانبه بسیج و مأموریت های آن کمک کنند.» رئیس سازمان بسیج دانش آموزی استان تهران می گوید: «محل تولد، رویش و رشد بسیج در بسیج دانش آموزی نهفته است به بیان دیگر باید اذعان داشت که لازمه تقویت فرهنگ بسیجی در کشورمان تقویت بسیج دانش آموزی است، چون اگر در این نهاد موفق عمل کنیم قطعا در ساختارهای بالاتر بسیج موفقتر خواهیم بود و با توجه به اینکه بسیج دانش آموزی یک سازمان قانونمند است توجه و عنایت ویژه به رشد و تقویت آن به حفظ و تقویت زیرساختهای اصلی انقلاب و نظام می انجامد.»منبع " تبیان زنجان

[ ٩ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:٥۱ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

 نماینده مردم استان کردستان در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه شهرستان بانه نقش دانش آموزان را در روند توسعه و استقلال کشور بنیادی خواند.


ماموستا" عبدالرحمان خدایی " روز شنبه در جمع دانش‌آموزان دبیرستان‌های دخترانه حجاب و اندیشه شهر بانه سخن می‌گفت افزود: آینده کشور در دستان شما جوانان خواهد بود و باید از امروز آماده پذیرش مسوولیت باشید.

وی تداوم راه شهدا را ضامن استقلال و عزت ایران اسلامی خواند و گفت : شهدای دانش‌آموز به ویژه شهید محمد حسین فهمیده نمونه‌های کاملی از ایثار و فداکاری برای حفظ عظمت و استقلال کشور هستند.

وی افزود: انقلاب اسلامی ایران ثمره خون هزاران شهید است و برای حفظ دستاوردهای آن دانش آموزان نقش مهمی بر عهده دارند.

ماموستا خدایی با اشاره به فرا رسیدن ‪ ۱۳آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی گفت: رعایت حجاب اسلامی، برپا داشتن امر به معروف و نهی از منکر، حفظ اتحاد ملی و انسجام اسلامی، اصلی‌ترین وظایف دانش آموزان در مقطع زمانی حاضر به منظور تداوم راه شهدا است.

در این جلسه که فرماندهان نیروی مقاومت بسیج شهرستان بانه نیز حضور داشتند وصیت نامه چند تن از شهدای دانش آموز این شهرستان خوانده شد.

شهرستان مرزی بانه در ‪ ۲۳۹کیلومتری شمال غربی شهر سنندج مرکز استان کردستان واقع است،این شهرستان ‪ ۸۸شهید دانش آموز دارد که ‪ ۱۸تن از آنها دختر هستند. 

[ ٩ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:٤۸ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

 به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، پرویز داودی معاون اول رئیس جمهور در آئین بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید در دبستان دخترانه شهید کاظم موسوی واقع در جنوب تهران اظهار داشت: بی‌تردید با وجود رهبری با تقوا و روشن ضمیر و مردمی خالص و با ایمان و با عزت، خداوند تقدیری همراه با افتخار و اقتدار و سربلندی و آزادگی و رشد و تعالی پیشرفت و عدالت برای ملت ایران رقم خواهد زد. وی افزود: قرن حاضر قرن اندیشه و تفکر و فرهنگ است و نمایش‌های صاحبان زر و زور و تزویر به انتهای خود رسیده و بن‌بست‌های شعبده‌بازی‌های سلطه گران برای مردم دنیا بویژه آزادگان آشکار شده است. وی ادامه داد: افکار جوینده و تشنه مردم جهان بیش از همیشه نیازمند اندیشه‌ها و تفکرات عمیق و ماندگار و سعادت بخش مکتب اسلام و آموزه‌های انقلاب اسلامی است و بار این مسوولیت بیش از همه بر دوش جوانان کشورمان سنگینی می‌کند. معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: جوانان عزیز ایرانی با بهره‌گیری از مزیت‌های جوانی و با فطرتی پاک و استعدادی بالا و روحیاتی مالامال از شجاعت و شهامت با فراگیری و کسب ابزار کار و علم و دانش و برخورداری از امتیاز استشمام در فضای معطر انقلاب اسلامی و بهره‌مندی از مکتب غنی از اهل بیت بهترین‌ها برای رساندن پیام انقلاب اسلامی به گوش جهانیان هستند. داودی افزود:‌علم یک ارزش است و از بالاترین ارزش‌ها میان ارزش‌های الهی به حساب می‌آید و حضرت علی(ع) برای آنکه جاهلین و مطرفین حکومت نکنند مسئولیت حکومت را پذیرفتند. وی جهل را بزرگترین جوامع در کنار فقه دانست و اظهار داشت: دانش‌آموزان عزیز ایرانی با کسب ابزار قوی علمی سنگین‌ترین مسئولیت‌ها را با الگوی کامل کردن ایران سربلند برای بشریت و رساندن پیام انقلاب اسلامی به جهانیان انجام خواهند داد. داودی افزود: اکنون شواهد بیشماری وجود دارد که نشان می‌دهد جوانان ایرانی با اتکا به استعدادها و ظرفیت‌های موجود در صحنه‌های پیشرفت‌های علمی و مجاهدت‌های فکری و رساندن حقایق پیام انقلاب اسلامی بیشترین نقش را داشته‌اند. معاون اول رئیس جمهور گفت: جوانان برومند ایران زمین در صحنه‌های مختلف همچون دفاع مقدس و پیشرفت‌های علمی در سایه ابتکارات و خلاقیت‌ها نشان داده‌اند که هرکدام می‌توانند الگویی برای بسیاری از حرکت‌ها و جنبش‌های آزادیخواهان دنیا باشند. داودی با اشاره به ترسیم چشم‌انداز 20 ساله کشورمان افزود: در چشم‌انداز ارتقا و اعتلای کشور به لحاظ علمی و رسیدن به رتبه نخست علمی در منطقه و تولید و بومی کردن دانش با استفاده از جنبش‌های نرم‌افزاری پیش‌بینی شده و در برنامه پنجم توسعه نیز فصل مشخصی برای تحقق این اهداف درنظر گرفته شده و دولت نهم بیشترین اهتمام را برای پیشرفت علوم و فناوری‌های برتر داشته است. داودی افزود: رهبر معظم انقلاب دهه آتی را دهه پیشرفت و عدالت نامیدند و دانش‌آموزان ما سکانداران آن دهه خواهند بود و این نسل در شرایطی قرار دارند که بیشترین وزن حرکت توفنده علمی و پیشرفت کشور را بر دوش می‌کشند. وی با تاکید بر اینکه پس از رکن خانواده، نظام تعلیم و تربیت به ویژه دستگاه آموزش و پرورش و به طور خاص مدرسه بیشترین نقش را برای تحقق هدف بلند پیشرفت سازندگی ایفا می‌کند اظهار داشت:‌ همکاران عزیز فرهنگی در آموزش و پرورش با آگاهی از این مسئولیت خطیر و نقش تعیین کننده در پیمودن این راه مقدس بیشترین تلاش را کردند و ما مرهون زحمات آنها هستیم. معاون اول رئیس جمهور گفت: پائیز زمان آمادگی طبیعت برای گذراندن آزمون‌های سخت و در عین حال سازنده زمستان است تا شکوفایی بهار با تمام زیبایی آن محقق شود. داودی افزود: پائیز با مهر آغاز می‌شود و ماه مهر ماه آغاز تحصیل است و فصل آماده شدن دانش آموزان ما برای گذراندن آزمون‌ها و ساخته شدن برای انجام مسوولیت های بزرگ و خطیر است. وی تصریح کرد: ماه مهر ماه مهرورزی و مهربانی و محبت است و با دست به دست هم دیگر دادن و ایجاد دوستی بین خود می‌توانید آزمون‌های دشوار را با موفقیت پشت سر بگذارید تا شکوفایی بهار پیشرفت و عدالت برای ایرانیان به همه مردم آزاده دنیا رقم خورد. پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهور، علی رضا علی‌احمدی وزیر آموزش و پرورش طی سخنانی کوتاه از تغییر محتوای کتب آموزشی و پرورشی برای دستیابی به برنامه درسی ملی با توجه به نیازهای مشترک و متفاوت دانش‌آموزان دختر و پسر سخن گفت. وزیر آموزش و پرورش همچنین به تشریح برنامه‌های تحصیلی سال جدید پرداخت و اعلام کرد:‌ وزارت آموزش و پرورش برای پرورش استعدادهای دانش‌آموزان در زمینه‌های خلاقیت و نوآوری و کارآفرینی برنامه‌های مختلفی دارد که اجرای طرح کانون مدرسه از جمله آنهاست. علی احمدی در پایان از فعالیت‌های گسترده وزارت‌خانه مطبوعش برای نوسازی و تجهیز مدارس کشور، رفع تدریجی کمبودهای دستگاه تعلیم و تربیت و ارتقای منزلت فرهنگیان سخن گفت. 

[ ٩ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:٤۱ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

 

  اینکه نقش فازغ التحصیلان سمپاد در سازندگی آنیده کشور سوال شود طبیعی بنظر می رسد ولی اینکه برای دانش آموزان نیز سهم و نقشی قائل شده اند چای تامل دارد مطمئنا" منور دانش آموزان آنده نیسنتد بلکه منور من و دوستانم و بقیه دانش آموزان سمپاد در حال جاضر هستیم که باید سهم و نقشی در همین امزور برای سازندگی کشورمان در آینده داشته باشیم ولی آیا این امر امکان پذیر است؟ و اگر امکان پذیر است چگونه و به چه طریقی؟

مقدمه:

     بنظر بنده نوشتن در مورد این موضوع از مصادیق بارز سهل و ممتنع می باشد به این معنی که در ابتدا بسیار ساده می نماید ولی وقتی در مورد آن تفکر می کنم می بینم که ولی افتاد مشکلها در ابتدا با خودم فکر کردم که این همان موضوع انشای همیشگی و کلیشه ای وقتی بزرگ شدید می خواهید چه کاره شوید است که فقط کلمات آن عوض شده است . جواب آن نیز مشخص است و اگر بخواهم مقاله ی خوبی بنویسم لازمه اش این است که من نیز کلمات و عبارات چواب همیشگی را تغییر دهم بعد که کمی دقت کردم د یدم با چندین دریای ناپیدا کرانه روبرو هستم و تنها در صورتی می توانم بگویم که چواب آن را می دانم که فلسفه و جودی و نیز اهداف غایی سمپاد و نیز برنامه های دراز مدت دولت و معانی عمیقی چون سازندگی و توسعه پایدار و .... را بدانم راستش هنوز هم به نوعی معتقدم که این موضوع بی ارتباط به آن موضوع انشای آشنا نیست ولی به این نتیچه رسیده ام که جواب و متن آشنای همیشگی به آن موضوع غلط بوده و هست برای مثال وقتی از پدرم پرسیدم در بچگی دوست داشتی چه کاره شوی در جواب گفت : اول فضانورد و بعد دکتر ولی الان او هیچکدام از این شغلها را ندارد  ووقتی علتش را چویا شدم گفت : وقتی دیپلم گرفتم و کنکور امتحان دادم در دانشگاههای ایران حتی همین رشته هوا فضا نیز وجود  نداشت؛ پرسیدم رشته پزشکی که وجود داشت چرا دکتر نشدی و در جواب گفت: از آنچا که به ریاضی علاقه داشتم دنبال پزشکی نرفتم این مساله نشان می دهد که پدر من در آرزوهای بچگیش که شاید در متن انشا نیز آورده باشد نه شرایط کشور و نه حتی تواناییها و استعدادهای خودش را در نظر نگرفته بوده است . و لذا پاسخ صحیح و دقیق به این سوال ساده ؛ اصلی ترین و یا حداقل یکی از اصلی ترین وظایف جامعه ؛ دولت و مخصوصا" آموزش و پرورش می باشد که با شناخت شرایط و نیازهای کشور و نیز قوا و استعدادهای هر کودک ؛ زمینه را برای هدایت و رشد او فراهم نماید به این دلیل است که می گویم نوشتن در باره موضوع این مقاله به نظرم سهل و ممتنع می آید بطوریکه اگر از اول روی این موضوع فکر کرده بودم شاید اصلا" خود را محق به نوشتن نمی دانستم اما حال که به نوعی متعهد به نوشتن شده ام آنچه را که به فکرم رسیده روی کاغذ می آورم بدون اینکه ادعای این را داشته باشم که در رابطه با موضوع چیزی می دانم و فقط سوالاتی را که در ذهنم خطور کرده یادداشت می کنم.

یادی از یک معلم:

 در این چا لازم است یادی بکنم از یکی از معلمین عزیز سالهای قبلم البته همراه با ادای سپاس و احترام به تمامی معلمین  دلسوز و کوشای میهن عزیز اسلامیمان از آن آموزشیار نهضت سواد آموزی در دورافتاده ترین روستاهای سیستان گرفته تا آن استاد نمونه دانشگاه که چندسال پیش مرد علمی سال چهان لقب گرفت زیرا که همگی بر طبق فرموده امام راحلمان شغل انبیا را پیشه کرده اند.  یادآوری یاد آن معلم عزیز از این جهت است که ایشان همواره می فرمودند اولین قدم برای یافتن جواب هر سوالی ؛ درک کامل و عمیق صورت سوال می باشد لذا یکبار دیگر موضوع مطرح شده را مورد مداقه قرار می دهیم: نقش دانش آموران و فارغ التحصیلان سمپاد در سازندگی آینده کشور چنانچه ملاحظه می فرمایید این عبارت از 7 کلمه اصلی تشکیل شده است : نقش ،دانش آموز، فارغ التحصیل، سمپاد، سازندگی، آینده و کشور.

 

 

بنابراین لازمه رسیدن به درک صحیح و کاملی از این عبارت درک معنی کامل این کلمات بصورت تک تک و منفرد درر ابتداو نیز درک ارتباط آ«ها با هم در مرحلی بعد می باشد.

معنی کلمات:

در این قسمت به بررسی معنی و مفهوم هر کلمه بصورت مجزا می پردازیم:

-          نقش :

 چنانچه مشخص است سوال اصلی و علت العلل کل این عبارت همی ن کلمه سه حرفی نقش است که می تواند بصورت سهم و جایگاه معنی شود ولی سوالی که به ذهن متبادر می شود این اسکه این سهم و نقش چه اهمیتی داشته و دارد که یکی از مدیران بلندمرتبه وزارت آموزش و پرورش در یکی از مهم ترین مناسبتهای ملی و حتی مذهبی آن را مورد سوال قرار داده و بر هزاران سوال و موضوع دیگر ترجیح داده است؟

بگذارید مثالی بزنم در یک فیلم سینمایی مثلا" 2 ساعته تمامی بازیکران و افرادی که در فیلم دیده می شوند از کسی که فقیط در یک صحنه چند ثانیه ای نقش یک عابر را که از عرض خیابان می گذرد ودر جواب یک سوال ساعت را می گوید گرفته تا هنرپیشه اصلی هر کدام نقش و سهمی برای خود دارند لیکن پس از اکران فیلم بازیگر نقش عابر هیچگاه در مورد نقش و سهمش مورد سوال قرار نمی گیرد بلکه هر چه میزان حضور و نقش و سهم بازیگری بیشتر باشد بیشتر نیز تقاضای مصاحبه و سوال خواهد داشت.از این مثال چنین می توان برداشت کرد که علت طرح این سوال از طف جناب آقای غفاری فقط مسئولیت ایاشت به عنوان رئیس و سرپرست سمپاد نمی باشد (اگر چنین بود مسئول آموزش کودکان استثنائی نییز می بایست مشابه همین سوال راب برای آنها مطرح می کرد) علاوه بر این ایشان سوالات متعدد دیگری را نیز می توانست مطرح نماید.

بنر بنده علت سوال ایشان در این مورد این است که ایشان با توجه به شناختی که از برنامه های جاری و اهداف دولت و کشور برای سازندگی آینده کشور دارند؛ چایگاه ؛ سهم و نقش به سزا و بالا و حداقل قابل ملاحه ای را برای سمپادیها در این زمینه قائل هستند یا حداقل توقع دراند و این منهم وظیفه و مسئولیت تک تک ما را بیشتر می کند.

 

-         دانش آموز- فارغ التحصیل :

 

اینکه نقش فازغ التحصیلان سمپاد در سازندگی آنیده کشور سوال شود طبیعی بنظر می رسد ولی اینکه برای دانش آموزان نیز سهم و نقشی قائل شده اند چای تامل دارد مطمئنا" منور دانش آموزان آنده نیسنتد بلکه منور من و دوستانم و بقیه دانش آموزان سمپاد در حال جاضر هستیم که باید سهم و نقشی در همین امزور برای سازندگی کشورمان در آینده داشته باشیم ولی آیا این امر امکان پذیر است؟ و اگر امکان پذیر است چگونه و به چه طریقی؟

بگذارید باز هم به مثال متوسل شوم: یکی از مهمترین و یا شاید مهمترین وظیفه هر پدر ومادری نسبت به فرزندش تربیت اوست بطوریکه وقتی وارد چامعه شد از تربیت درستی برخوردار باشد ولی این وظیفه از کی و چه زمانی شورع می شود قبلا" در جواب این سوال جوابهایی که داده می شد به این صورت بود که در طی یزمان و پیشرفت علم سن شروع تربیت کمتر و کمتر شد بصورتیکه از سن شروع دبستان به سالهای قبل از مدرسه و بعد به اززمان تکلم کودک و حتی بعدا " به از بدو تولد کودک رسید ولی جالبترین قسمت این موضوع این است که عمل مامروز شروع تربیت را از زمان شروع مرحله جنینی کودک ؛ تلاش جهت تولد کودکی سالم می باشد ولی امروره علاوه براین وظیفه رفتار و کردار والدین در انی دوران را در تربیت کود ک موثر می دانند .

مشابهتی که بین اسن مثال و شروع  زمان ایفای نقش در سازندگی آینده برای دانش آموزان وجود دارد این است که قبلا تصور بر این بود که تنها وظیفه ی آموزش و پرورش این است که دانش آموزان را بورتی آمزوش داده و تربیت نماید تا پس از فراغت از تحصیل بتوانند جایگاهی مناسب در جامعه و کشور برای آبادانی و سازندگی داشته باشند در حالیکه امروزه اعتقاد براین است که سیستم آموزش کشور باید بگونه ای دانش آموزان را بپروراند که در همان مقطع دانش آ»زوزی بتوانند سهمی در آبادانی و سازندگی کشور داشته باشند.

این امر کاملا" عملی است و می توان شواهد بسیاری برای آن ذکر کرد برای مثال بسیاری از قهر مانان ورزشی جهان در حال حاضر در سنین دانش آموزی هستند و یا حتی در زمینه های علمی و تولید علم نیز تقریبا" بطور مرتب خبرهایی از موفقیت یک نوجوان دانش آموز در ثبت یک اختراع و یا حل یک مسئله غامض و یا ارائه یک راه حل جدید و یا انجام یک کار نمایان کامپیوتری یا روماتیک و مواردی ازاین دست را شاهد هستنیم و به همین دلیل است که تقریبا" در تمامی زمینه ها ؛ جشنواره های دانش آموزی مستقل شکل گرفده و بسیار پویا و پر تحرک دنبال می شوند.

و اما اینکه چگونه این امر ممکن می شود بعدا" آن را بطور تفضیل شرح خواهم داد و در اینجا فقط به ذکر این نکته بسنده می کنم که بایسیتی روش آمزوش بگونه ای باشد که دانش آ»وزان به ((آنی)) مجهز شوند که به قول حافظ بنده طلعت آنم که "آنی" دارد.

 

-         سمپاد :

 مشخصا" مرکز ثقل و نقطه عطف این عبارت همین کلمه سمپاد می باشد. که باعث ایجاد وجه تمایز و انحصار شده است . هر چند من و همکاسیهایم چندین سال است که در مراکز سمپاد مشغول تحصیل می باشیم اما سوالات ذیل در این رابطه مطرح می باشد:

فلسفه وجودی و علت تشکیل سمپاد و مراکزی از این دست چه می باشد.

وظیفه اینگونه مراکز آموزشی خاص و اهداف آنها چیست ؟

علت روی آوردن نظام آموزشی و نیز همه گیر شدن این مسئله در بین مردم بصورتیکه حتی مدارس غیر سمپاد نیز به دنبال گزینش دانش آموزان می باشند چیست ؟

پاسخ به این سوالات و سوالاتی از این دسته بسیار اساسی و راهگشا می باشند در این قسمت تنها به ذکر  چند جواب ساده بسنده می کنم .

اول اینکه گسنرش سمپاد و مراکز مشباه دیگر دولتی و غایر دولتی حتی در مقطع ابتدایی بو بطور کلی جدا سازی دانش آموزان مستعد و کوشا از بیه دانش آموزان نشاگر این نکته است که این مسطله یکی از رویکرهای اصلی نظام آموزشی کشور می باشد و از آنچاکه رویکردهای نظام آموزشی در هر کشوری مطابق با چهت کیریهیا کلی دولت و جکومت جهت رسیدن به اهداف جامعه می باشد لذا می توان چنین نتبجه گرفت که آنچه از طرف دولتمران جمهوری استلامی برای رشد و تعالی جامعه و کشور ایران مد نظر و هدف قرار گرفته است بگونه ای است که یکی از ملزومات آ« توجه به استعدادهای درخشان می باشد .هر جند بعضی از کارشناسان اشکالاتی را بر این روش

گرفته اند از جمله افت سطح مدارس معمولی با جداسازی دانش آموزان مستعد از این مدارس لیکن تقریبا" همگی برای نکته  اذعان دارند که جداسازی دانش آموزان مستعد (با فرض اینکه گزینش برای سمپاد واقعا" بر اساس استعد اد باشد ) این امکان را می دهد که در اینگونه کلاسها که همگی دانش آموزان از هوش و استعدا د بالاتری برخوردارند مطالب و سطح آموزشی بالاتری را ارائه نمود البته مطمئنا" هدف از این آموزش خاص این نیست که دانش آمزوان این مدارس محفوات بیشتری نست به بقیه داشته باشند زیرا در دنیای امروز که بطور مثال می توان تمامی فرمولهای ریاضی دنیا را در Flash Memory کوچک جا داد هدف از ایجاد سمپاد این نیست که ما دانش آموزان سمپادی فرمولهای ریاضی بیشتری نسبت به بقیه حفط کنیم بلکه بنظر من باید هدف از سمپاد این باشد که دانش آموزان سمپاد ی قبل از هر چیز روش تفکر و تحقیق و استدلال را بیاموزند و در مرحلهی دوم مطالب علمی متنوع تر و بیشتر را نسبت به بقیه یاد بگیرند که اگر چنین شود "آنی" را که قبلا" گفتم پیدا خواهند کرد.

نکته دیگری که وجود دارد مسئله جمعیت و نیاز به دو سطح تولید انبوه و گروه خاص می باشد بهتر است که این نکته را نیز با ذکر مثالی شرح دهم چنانچه می دانید در گذشته تقریبا" تمامی کسانی که در کار بافت قالی بودند تمامی نقشه های قالی را در ذهن خود داشتند و چون این کار ساده ای نبود لذا تعداد این افراد نیز محدود بود که البته جوابگوی نیاز آن روز جامعه بودند ولی در حال حاضر با توجه به تعداد جمعیت و نیاز روز افزون به قالی دیگر آن روش جوابگو نمی باشد بلکه در حال حاضر بایستی کارخانه های فرش ماشینی تولید انبوه فرش را ناجام دهند و حتی برای فرش دست باف نیز تعداد زیادی بافنده که توانایی خواندن نقشه و بافت قالی را دارند تربیت شدن و در کنار اینها باید تعداد ی محدودی استاد کار واقعی با توانایی طراحی نقشه های جدید همراه با کتابهایی که در آ« کتابها تمامی نقشه های سنتی کشیده شده اند وجود داشته باشند .

از این مسئله با تمام نخبه پروری یاد می شود که ییک از اصول و اهداف برنامه های کشور می باشد.

 

-         سازندگی:

مفهوم کلمه سازندگی یا همان توسعه این است که هر جامعهی ای باید بصورتی عمل نماید که بتواند ضمن فراهم نمودن رفاه نسبی برای افراد آن  جامعه زمینه را برای رشد و شکوفایی انسانهای جامعه برای ر سیدن به تعالی انسانی که با توجه به مبانی دینی اسلامی جامعه ی ما رسیدن به معنویت است فراهم نماید.

عبارتی که در این زمینه بسیار  به گوش می رسد توسعهی پایدار می باشد که تمامی دولتها از جمله دولت خدمتگزار جمهوری اسلامی نیز به دنبال آن هستند و چنانچه از نامش پیدا می باشد توسعه ای می باشد که با گذشت زمان دچار مشکل نشده و به راه خود اردامه می دهد . برای مثال چنانچه ما بخواهی برای توسعه فقطس به نفت تکیه کنیم با اتهام نفت نه تنها کشور توسعه یافتهتی نخواهیم بود بلکه به کشوری فقیر تبدیل خواهیم شد. مثال دیگری که در این زمینه می توان زد در زمینه ی تولید اتومبیل است اشتبای که در قبل از انقالب رخ داد این بود که فکر کردند اگر بتوانند یک اتومبیل مانند پیکان را داخل تولید کنند به توسعه رسیده اند که حالا مشخص شده است که این توسعه غیر واقعی بوده است و توسعه ی پایدار در زمینه خودرو این است که به دانشی در داخل کشور برسیم که بتوانیم در هر زمانی خودروی مناسب آن زمان را  در داخل تهیه کنیم .

بر ای اینکه الگوی توسعه پایدار در هر کشوری تهیه شودمقامات آن کشور با در نر گرفتن شرایط خاصی زمانی و مکانی اقدام به این کار می کنند ک ه در قسمتهای بعد بیشتر توضیح خواهم داد.

-         آینده :

مفهوم زمان و مطابقت پیشرفت با زمان در این کلمه یافت می شود چنانچه می دانیم مسابقهی ای که بین کشورها در زمینه های کشاورزی و صنعتی در قبل وجود داشت در حال حاضر کاملا" تغییر یافته اند به این معنی که کشورهایی که زمانی دنبال این بودند که بتوانند خود را در زمینهی تولید یکی محصول کشورزی (مثلا" قهوه یا کائوچو در برزیل) بیشتر کنند دیگر به دنبال این محصولات نیستند و حتی در زمینهی یصنعت نیز کشورهیا پیشرفته که زماین دنبال انحصاری کشردن یک سری محصولات صنعتی بودند دیگر دست از تولید این محصولات کشیده و تولید آ« را به کشورهیاذ دیگر سپرده اند مثلا" دیگر اروپا و یا آمریکا تولید قطعات کامپیوتر را در انحصارخود ندارند و آن را به چین و سنگاپور و تایوان و .... سپرده اند و یا اینکه شرکتهای بزرگ این کشورها در حال تعطیل شدن هستند و بجای آن شرکتهایی مانند مایکروساخت و گوگل روزبه روز بزرگتر می شوند .

از طرف دیگر  می بینیم که مواری مانند جهانگردی یا توریسم و حتی پدیده ای مانند ورزش و فوتبال به صنعت تغییر می شوند و نیز غلوم جدید ی مانند نانویا سلولهای بنیادی و ..... در حال حاشر تغییر چهره جهان می باشند به عبارت شده آنجه که در گذشته نه چندان    بعنوان هدف بسیاری از جوامع بود در حال حاضر تغییر نموده اتس و هر روز شاخه های جدیدی از علم در دنیابوجود می آیند که از لجاظاقتصادی نیز بمراتب سود آوری بیشتری نسبت به روشهنای قبلی دارند مثلا" با استفاده از اینترنت می توان فروشگاه مجازی دایر نمود که مشتریا ن آن در تمامی دنیا پرذاکنده باشند در حالیکه قبلا" با صرف کلی هزینه فروشگاهی ایجاد می شد که تنها اهالی یک محله می توانستند از آن خرید کنند.

با توجه به موارد فوق یکی از موارد ی که دولت جمهوری اسلامی در برنامه هایش برای پیشرفلت در نظر گرفته است شرایط زمان جاضر و پیش بینی شرایط آینده می باشد .

 

-         کشور:

یک دیگر از مواردیکه در هر کشور جهت تهیه الگوی پیشرفت و اهداف توسعه در نظر گرفته می شود  شرایط آن کشور از جهاتی مانند آب و هوا؛ جفرافیا و طبیعت - تاریخ - فرهنگ و بافت  جمعیتی می باشد به طور مثال کشور ما که حدود ثلث آن را کویر تشکیل داده و متوسط بارندگی در آن نیز یک سوم متوسط جهانی می باشد مطمئنا" برای کشاورزی ایده آل نمی باشد از طرفی با توجه به طبیعت موجود و نیز بناهای تاریخی کشور یکی از ده کشور مستعد در زمینه جهانگردی و توریسم هستیم و یا چون جوانترین کشور دنیا بوده و جوانهای ایرانی نیز از بهره هوشی بالایی برخورددار می باشند می توان از این جهت استفاده خوبی ببریم مثلا" می توانیم در رمینه نرم افزار و برنامه ریزی کامپیوتر که احتیاج به صرف هزینه های بسیار زیاد برای احداث کارخانجات ندارد پیشرفت های زیادی داشته باشیم .

 

-         تنیجه گیری :

با توجه به موارد ذکر شده در رابطه با سازندگی آنیده کشور دولت مردان خدوم جمهوری استلامی با در نظر گرفتن همه سرفصل ها الگو پیشرفدت کشور را در برنامه چشم انداز ایران اسلامی در سال 1404 شرح داده اند که بر اساس آن در آن زمان ایران باید از جهت تولیدعلم در منطقه و جهان اسلام رتبه اول را داشته باشد رشد همه جانبه ی که تا آن زما ن در کشور بوقوع خواهد پیوست با تکیه بر مسائلی چون تولید علم مخصوصا " در شاخه های جدید علمی و نیز نهضت نرم افرازی می باشد و ازطرف دیگر راه رسیدن به این مهم با تکیه بر نخبگان و نخبه پروری در نظر گرفته شده است .

فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری مخصوصا" در چند سال اخیر در این زمینه ها بصورتی است که بنظر می رسد که ایشان خود شخصا" این مهم را بعهده گرفته و در صدد تحقق آن می باشند . بطوریکه تعداد دیدارهای ایشان با نخبگان تقریبا" از همه دیدارهای دیگر ایشان بیشتر می باشد .

دولت خدمتگزار و در راس آن رئیس جمهور محترم نیز در تمامی سفرهای استانی حداقل یک نشست خصوصی با نخبگان آن استان دارند و نیز تشکیل بنیاد علمی نخبگان و بتصویب رسیدن قوانین مربوط به آن در مجلس و ... همه و همه نشاندهنده اهتمام کامل مجموعه حکومتی کشورمان در این زمینه بوده و هر چند مدت زیادی از این موضوع نگذشته اما در همین مدت کوتاه نیز شاهد رشد و بالندگی روزافزون در زمینه هایی چون انرژی اتمی ، سلولهای بنیادی و تکنولوژی نانو هسنیم بطوریکه تمامی جهان را متعجب ساخته است.

حال که بطور خلاصه هدف اصلی جمهوری اسلامی برای سازندگی ایران اسلامی بر اساس توجه به نخبگان قرار گرفته و در تمامی سطوح پرورش نخبگان مورد نظر می باشد وظیفه اصلی ما دانش آموزان سمپاد این است که با تلاش روزافزون بتوانیم خود را در این مسیر قرار داده تا نقشی در پیشرفت کشورمان داشته باشیم و این نقش و سهم از همین الان شروع شود زیرا نخبه کسی نیست که فقط یک سری فرمولها را خوانده باشد بلکه نخبه کسی است که روش تفکر و تدبر در علوم را میداند و بسته به تمایل و استعداد خود در هر شاخه ی علمی که وارد شود اصول آن را فراگرفته است و قابلیت تحقیق در منابع آن علم را دارا می باشد و ما باید با تحقیق و تتبع از امکاناتی که توسط دولت و ملت عزیزمان در اختیارمان گذاشته شده است نهایت استفاده را ببریم.

در خاتمه با ذکر جمله ای از امام راحل عظیم الشانمان که فرمودند " هر کس درس نخواند حرام است در مدرسه بماند " یادآور میشوم که خواندن درس برای ما باید بصورتی باشد که بتوانیم در آینده جامعه و کشورمان مفید باشیم وگرنه مرتکب حرام شده و زیانکار دنیا و آخرت خواهیم بود. 

 

 

[ ٩ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:۳٧ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]

وقتی که تاریخ پرماجرای کشورمان را ورق می زنیم و آن را مرور می کنیم و آن زمان که غبار کذب و دورویی را از چهره تاریخ پاک می کنیم به این می نگریم که کشور ما جایگاه مبارزان مسلمان و حق طلب بوده که با مبارزات خودقیامهایی را آغاز کرده اند و خونهای زیادی هم در این مبارزات ریخته شده.


از نمونه این قیام ها قیام 1 خرداد 42 و مبارزه ملت ایران با رژیم دست نشانده پهلوی و مخالفت با قانون کاپیتولا سیون آمریکاییان به رهبری امام خمینی(ره) بود که منجر به شهادت تعدادی از مسلمانان غیور کشورمان و در نهایت بوجود آمدن 13 آبان 43 و تعبید امام به ترکیه گردید.

البته ادامه این مبارزات درسالهای 57-56 به اوج خودش رسید و ما آن روزها را به خاطر می آوریم که مردم مسلمان کشورمان و درکنار آنها دانش آموزان انقلا بی با کنار گذاشتن کیف و دفتر و شرکت در تظاهرات و اعتصابات و مقاومتهای دلا ورانه خود سهم بزرگی در سرنگونی رژیم طاغوت پهلوی وعقب نشینی امپریالیزم از میهن اسلا می داشتند.در آن زمان دانش آموزان با هر شعاری که بر دیوار می نوشتند وهر فریاد الله اکبر و شعاری که در خیابانها و پشت بامها می دادند و هر اعلا میه ای که از امام پخش می کردند دشمن را بیشتر مستاصل و پایه های آن رژیم را متزلزل می کردند.

لذا اگر بخواهیم وقایع 13 آبان را مرور کنیم،ملت ایران بخاطر ارج نهادن خاطره تبعید امام (ره) به ترکیه که در 13 آبان 43 اتفاق افتاد تصمیم گرفتند به عنوان اعتراض به آن عمل ننگین و اظهار تنفر از دولت حاکم دست به تظاهرات و راهپیمایی بزنند. در این حرکت انقلا بی دانش آموزان نقش حساسی را ایفا کردند و این حرکت عظیم در اکثر شهرهای ایران برپا شد و درتهران هم صبح 13آبان 57 با برنامه ای از پیش تعیین شده در دسته های مختلف مردم که اکثر آنها را دانشجویان و دانش آموزان تشکیل می دادند به طرف دانشگاه تهران به حرکت در آمدند.

مسیولین دانشگاه به فکر اینکه مزدوران فرماندار نظامی و سربازان شاه از نظر قانون نمی توانند داخل دانشگاه شوند تلا ش کردند که همه افراد را به داخل دانشگاه هدایت کنند غافل از اینکه رژیمی که به مسجد خدا حمله ور می شود و مردم مسلمان رامی کشد برای دانشگاه هم حرمتی قایل نمی شود.ساعت 30/10 صبح بود که مزدوران شاه به دانشگاه یورش بردند و جواب فریاد الله اکبر و لا اله الا الله مردم را با نفیر مسلسل های شاه دادند و پیکر پاک جوانان بود که روی زمین می غلطیدند و 17 شهریور دیگری را رقم زدند و ننگی دیگر بر ننگهای خود افزودند.

البته این مبارزات و خون دادن ها بالا خره با یاری خدا و پایداری مردم مسلمان ایران و هدایت رهبر بزرگ انقلا ب امام خمینی(ره) و وحدت کلمه در 22 بهمن 57 نتیجه داد و اساس طاغوت 2500 ساله را از بن برافکندند.یک سال بعد بود که به پاس ارج نهادن به شهدای 13 آبان 43 و 57 و پی بردن به افکار شیطانی آمریکا که سفارت خود را محلی برای جاسوسی علیه ایران قرار داده بود دانشجویان پیرو خط امام به جاسوسخانه حمله ور شدند و مبارزه خود را مستقیما با آمریکا آغاز کردند و در یک حرکت انقلا بی آخرین پایگاه آنها را تصرف و باقیمانده آمریکاییان را از کشور خارج کردند.چون می دانستند ریشه همه این جنایتها و کشت و کشتارها آمریکاست و این روز را از آن پس روز مبارزه با استکبار جهانی نامیدند.

البته دانش آموزان و دانشجویان عزیز بعد از انقلا ب در 8 سال دفاع مقدس هم از وظایف اصلی خود پا را فراتر گذاشتند و با شرکت در بسیج و هجرت به جبهه ها حماسه دیگری آفریدند که در آن زمان امام(ره) فرمودند: <ای کاش من یک بسیجی بودم و رهبر ما آن طفل 13 ساله ای است که نارنجک به خود می بندد و به زیر تانک دشمن می رود >

دانش آموزان ما در این زمان به پاس ارج نهادن به خون شهدای برادرو خواهر دانش آموز و دانشجو وظیفه خطیری بر عهده دارند.

1) هوشیاری خود را برای جش آموز و دانشجو باید تمام سعی و تلا ش خود را در جهت خودسازی هرچه بیشتر صرف کنند زیرا ما تا خودمان را اصلا ح نکنیم دیگران را نمی توانیم اصلا ح کنیم. صفات خوب مانند فداکاری، اخلا ص روح عبادت پرهیز از گناه، عشق به خدا رادر خود نگه دارند و صفات بد از قبیل دورویی،ریا ، بی احترامی به پدر، مادر و نداشتن روح بندگی در مقابل خدا را از خود دور کنند.

3) با شرکت در فعالیتهای اجتماعی،فکری و عبادات اسلا می خواندن قرآن و دعا و شرکت در مجالس مذهبی و فراگیری دروس تلا ش کنند چنان که درآینده ای نه چندان دور نیازهای این مرز و بوم توسط شما عزیزان فرزندان این آب و خاک تامین می شود تا درکنار استقلا ل سیاسی بتوانیم کشور خود را به استقلا ل اقتصادی از همه جهات برسانیم.

روزنامه سیاست روز   

[ ٩ آبان ۱۳٩۱ ] [ ٢:٢٤ ‎ب.ظ ] [ مهدی حسن پور ] [ نظرات () ]
درباره وبلاگ

نويسندگان
موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
امکانات وب

آمارگیر حرفه ای سایت

script type=text/javascript src=http://www.mydamin.ir/javascript/danestani.js>

كد ماوس

.